14 Liselerarası Müzik Yarışması

14. LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI
12-13 Mart / 2 Nisan 2011
Bostancı Gösteri Merkezi

Gelenekselleşen ” Liselerarası Müzik Yarısması” nın 14.’sü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 03.09.2010 tarih ve 08.4.MEM.4.34.00.18.379/93729 sayılı onayıyla, 12-13 Mart 2011 (elemeler) ve 2 Nisan 2011 (final) tarihlerinde Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçeklestirilecektir. Yarısma İstanbul’da bulunan tüm ortaöğretim kurumlarına açıktır.

 

Amacımız, önceki yıllarda olduğu gibi, gençlerimizde çok sesli müzik bilincinin gelismesini, yaygınlasmasını sağlamak, okullarda sürdürülen müzik çalısmalarını desteklemek, gençler arasında sevgi ve dostluk bağlarını güçlendirmektir. 14 yıl ara vermeden, her türlü kosulda bu önemli yarısmayı düzenlemek ve her geçen yıl daha iyi bir organizasyon sunmak bizlere ayrı bir gurur vermektedir. Bu basarıda liselerimizin büyük katkısı tartısılmazdır. Geçen yıllar içinde verdikleri destek için, tüm liselerimize tesekkür ederiz.

Artık sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada da takip edilen ve merkezi ABD’de bulunan, Uluslararası Festivaller Federasyonu FIDOF tarafından resmen tanınarak, dünyanın en basarılı müzik organizasyonlarından biri olarak gösterilen yarısmamıza katılma konusunda görüs bildirme son tarihi, 04 Şubat 2011 Cuma saat 18.00 olarak belirlenmistir. İlgilenen okulların bu tarihe kadar 0216–418 31 35 numaralı faksa, “Okulumuz MÜZİK MARATONU-14. Liselerarası Müzik Yarısması’ na katılacaktır” içeriğiyle, okulun resmi katılım basvurusunu, antetli ve/veya kaseli kağıtla ulastırması gerekmektedir. Yarısmanın basvuru formu ve sartnamesi, yarısmamızın www.liselerarasimuzikyarismasi.com sitesinden indirilebilir. Bu yıl yarısma sartnamesinde yapılan önemli değisiklikler nedeniyle, sartnamenin vakit geçirilmeden, gerek sorumlu öğretmenler, gerekse yarısmacı öğrenciler tarafından büyük bir dikkatle okunmasında büyük fayda vardır.

Tüm okullara başarı dileklerimizle,
END PRODUCTIONS

 

14. LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI
ŞARTNAME

1. Yarısma, en iyi yorum, en iyi beste, en iyi orkestra, en iyi kız ve erkek solist, en iyi sahne performansı ve en iyi enstrüman dallarında yapılacaktır. Yarısma, eleme ve final olmak üzere iki asamada gerçeklestirilecek, elemeleri kazananlar finalde yarısma hakkını elde edecektir. Yarısma İstanbul ili sınırları içinde, tüm ortaöğretim okullarına açıktır. Müzik alanında profesyonel eğitim veren okullar yarısmacı oldukları takdirde, jüri gerekli görürse, kendi aralarında ayrıca değerlendirileceklerdir.
2. En basarılı yorum dalında seçilecek parçanın, bilinen bir grubun ya da sanatçının popüler bir parçası olması (cover-daha önce yayınlanmıs) gerekmektedir. Seslendirilecek parça yerli ya da yabancı olabilir. Parça, sözlü olabileceği gibi, enstrümantal bir parça da seçilebilir. Tür kısıtlaması yoktur.
3. En basarılı beste yarısması için hazırlanacak parçanın (sözlü ya da enstrümantal) özgün ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamıs (kaset, cd vb.) olması gerekmektedir. Beste, okul öğrencilerinden birine ait olmak zorundadır. Sözler için böyle bir zorunluluk yoktur. BESTE dalında yarısacak olan okulların, yarısacakları sarkıları kaydederek, AUDIO CD formatında (MP3 kayıtlar kabul edilmeyecektir), 19 veya 20 %ubat 2011 tarihlerinde
organizasyon merkezine elden teslim etmeleri gerekmektedir. Beste dalında teslim edilen sarkılar, teknik kurul tarafından değerlendirilecek, bu ön elemeyi asan ekipler direkt finalde yarısacaklardır. YORUM dalında böyle bir gereklilik yoktur. Yorum dalında yarısacak tüm okullar elemelerde sahne alacaklardır.
4. Her topluluk için sahnede kalma süresi maksimum 4 dakikadır. Yorum ve beste dallarında yarısacak topluluklar için bu süre, her parça için maksimum 4 dakikadır.
5. Yorum ve beste dallarında gerekirse okul, farklı ekiplerle temsil edilebilir.
6. Elemelerin sonuçları16 Mart 2011 Çarsamba günü açıklanacak, organizasyon merkezi, finale kalan okullarla telefon ve faks aracılığıyla irtibata geçerek, final için resmi davet mektubu gönderecektir.
7. Beste dalında demo kayıtlarla yapılan ön elemeyi geçip finale kalan okullar da, 16 Mart 2011 Çarsamba günü açıklanacak ve okullara bildirilecektir.
8. Eleme provaları 10 Mart Persembe ve 11 Mart Cuma günlerinde, final provası ise 1 Nisan 2011 Cuma günü, Bostancı Gösteri merkezi’nde , 09.00–18.00 saatleri arasında gerçeklesecektir. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar prova yapamayacaklardır. Topluluklar, yarısma sırasında akord adı altında sahneyi kesinlikle isgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır.
9. Topluluklar, tüm enstrümanlarını kendileri getireceklerdir. Yarısmanın ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri organizasyon tarafından temin edilecektir. Aynı ses düzeni bütün topluluklar tarafından kullanılacaktır.
10. Topluluklar 3 kisiden az ve 10 kisiden çok olmayacaktır. Yarısmacılar adına katıldıkları okulun öğrencisi olmak zorundadır. Kayıtlı olduğu okulda dil sınıfı (veya benzeri) açılamadığı için baska okula devam eden öğrenciler, devam ettikleri okulun ekibinde yer alabilirler. Bu öğrencilerin durumu, devam ettikleri okulun idaresi tarafından yazılı olarak belgelenmelidir.
11. Yarısmanın eleme ve finalindeki değerlendirmeyi organizasyonun belirleyeceği, profesyonellerden olusan, “Seçici Kurul” yapacaktır. Seçici kurulun kararları kesindir ve değistirilemez, bu kural katılımcı okullar tarafından kabul edilmistir.
12. Okullar, www.liselerarasimuzikyarismasi.com internet sitesindeki basvuru formlarını 18 Şubat 2011 Cuma aksamına kadar siteye yükleyeceklerdir. 19 ve 20 Şubat 2011 tarihlerinde, basvuru formlarının 1 adet kopyası, BESTE dalında yarısıyorlarsa bestenin önceden kaydedildiği AUDIO CD, san melodisinin notaları, varsa, sarkının sözleri, YORUM dalında yarısılan sarkının, varsa, sözleri; okul yönetimince imzalanarak onaylanmış şartname ve fotoğraflı öğrenci belgeleri, elden organizasyon merkezine iletilecektir. Okullar ayrıca, yarıstıkları her dal için, yarısan öğrencilerin grup resmini, yüksek çözünürlükte, “jpeg” formatında basvuru formlarıyla birlikte yükleyeceklerdir. Bir okul 2 farklı dalda yarısıyorsa, ekip aynı bile olsa 2 ayrı resim yüklenecek ve her resmin hangi dalda yarısan ekibe ait olduğu, resimlerin açıklamasında yer alacaktır. Avrupa yakasındaki okullar 19 Şubat 2011 Cumartesi, Anadolu yakasındaki okullar ise 20 Şubat 2011 Pazar günü saat 11.00–18.00 arasında belgelerini teslim edeceklerdir. (Adres basvuru formları üzerinde belirtilmistir.)
13. Şarkı sözleri, milli iradeyi zedeleyici, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik tasıyamaz. Tüm sarkı sözleri ve etkinlikler, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçları ve ilkelerine uygun olacaklar ve katılımcı okulların idarelerinin kontrolü ve onayıyla yarısmada yer alacaklardır. Bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmediği takdirde, bu parçalar yarısma dısı bırakılacaktır. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dısında baska sarkı ve
içerikle korsan gösteri yapan topluluklar yarısma dısı kalacakları gibi gelisebilecek her türlü olay karsısında tek sorumluluk kendilerine ve dolayısıyla okullarına aittir. Organizasyon kendi bilgisi dısında gerçeklesen bu tip olayların sorumluluğunu hiçbir sekilde paylasmaz.
14. Ekiplerin sahne üstündeki gösterileri, sahne kıyafetleri Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına ve ilkelerine, yönetmeliklere uygun olacaktır.
15. Salon içi taskınlık, uygunsuz davranıs ve diğer yarısmacı okulların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarısmacılar ve okul temsilcileri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur. Okullarını desteklemeye gelen öğrencilerin basında bulunacak, okul idaresi tarafından görevlendirilmis iki öğretmen organizasyon tarafından ağırlanacaktır. Bu öğretmenlerin isimlerinin 1
Mart 2011 Salı günü saat 18.00’a kadar, yazılı olarak faksla organizasyona bildirilmesi gerekmektedir.
16. Tüm dallarda dereceye giren okullara “plaket” verilecektir.
17. Yarısma sırasında öğretmen ve eğitimciler öğrencileriyle sahneye çıkamaz, esitsizlik yaratacağından dolayı kendileri ses kontrolü yapmayı talep edemezler.
18. Yarısmada güvenlik, özel güvenlik sirketleri tarafından sağlanacaktır.
19. Öğrenciler, ailelerinden yarısmaya katılabileceklerine iliskin izin belgeleri alacaklardır.
20. Hazırlıklar sırasında eğitim ve öğretimin aksatılmamasına dikkat edilecektir

14. LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI
BAŞVURU FORMU
(5 SAYFADAN OLUŞMAKTADIR-LÜTFEN FAKSLAMAYINIZ)

Liseler formu doldurduktan sonra, 1 adet dijital ortamdaki ekip fotoğraflarıyla beraber, 18 Şubat 2011 Cuma akşamına kadar Web sitemize yükleyecek ve 1 adet kopyasını, 19 Şubat 2011 Cumartesi veya 20 Şubat 2011 Pazar günü, 11.00–18.00 arasında aşağıdaki adrese elden teslim edecektir.

Formu teslim edecek kişinin, sorumlu öğretmen ve / veya yarışmacı ekip içinde yer alan öğrencilerden birisi olması zorunludur. Gelen okul temsilcilerine yarışma ile ilgili bilgiler iletilecektir. Yarışma posterleri, biletler, davetiyeler aynı gün yetkili kişiye teslim edilecektir. Liselerin hangi gün teslimat yapacağı www.liselerarasimuzikyarismasi.com İnternet Sitesinde yayınlanacaktır.

BAŞVURU FORMU BİLGİSAYARDA DOLDURULACAK, EL YAZISI İLE DOLDURULAN FORMLAR KABUL EDİLMEYECEKTİR