13. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI

Tasarım Yarışması
Tasarım Yarışması

13. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAME

YARIŞMANIN AMACI
Ev mobilyaları alanında gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkıda bulunmak,
Türkiye mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını imgeleyen ürün kimliğini desteklemek, Geleceğin tasarımcı adaylarının mobilya sektörüyle buluşmasını sağlamak ve bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirmektir.

YARIŞMANIN KATEGORİLERİ
1. Oturma – Dinlenme Kategorisi (Oturma grubu, koltuk, kanepe, dinlenme kanepeleri vb.)
2. Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi  (Yemek odasında bulunan mobilyalar)
3. Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar Kategorisi (Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Ünitesi, Askılık, Kitaplık, Telefonluk, Portmanto, Masa, Sandalye vb.)
4. Uyuma Kategorisi  (Yatak odasında bulunan mobilyalar)
5. Genç Odası Kategorisi (Genç odasında bulunan mobilyalar)
6. Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi  (www.mosder.org.tr adresinde 13. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması sayfasında bulunan ‘ENGELLİLER İÇİN PLANLAMAK, HERKES İÇİN PLANLAMAK DEMEKTİR’ yazısı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) tarafından hazırlanmış olup, engelli mobilyalarında olması gereken kriterler ve engelli mobilyası üzerine önerileri içermektedir. Mobilya tasarımlarında özellikle tekerlekli sandalye standart
ölçüleri ve kullanım alanlarının boyutları tasarımların ölçülendirilmesi açısından önemlidir. Özellikle Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi ‘nde başvuru yapacak katılımcıların bu yazıyı okumaları ve belirtilen faydalı bilgiler ve ölçüleri dikkate alarak projelerini tasarlamaları önerilmektedir.)

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
Yarışmaya Üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 1., 2., 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler. Katılımcıların yarışma başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar, üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği ve Orman Endüstri Mühendisliği bölüm öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

Tüm katılımcıların T.C. Vatandaşı olması gerekmektedir.

Tasarım yarışmasına grup olarak katılmak isteyenlerin, yarışmaya katılım koşullarına uymaları gerekmektedir. Grup
lideri grubun temsilcisi olarak kabul edilir ve ödül grup liderine teslim edilir.

Tüm kategorilerde yarışmaya gönderilen projeler daha önce herhangi bir yerde sergilenmemeli, başka
bir yarışmaya veya bu yarışmaya daha önce gönderilmemiş olmalıdır.

YARIŞMANIN DEĞERLENDİRME AŞAMASI
13. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması iki aşamalı bir yarışmadır;

1. AŞAMA: Bu aşamada, en az 3 (üç), en fazla 5 (beş) pafta olmak koşulu ile A3 normunda beyaz zeminde
tasarım önerileri teslim edilecek ve jüri ekibi tarafından elemeye tabi tutularak her kategoriden 3’er adet proje ikinci aşamada değerlendirilmeye hak kazanacaktır.

2. AŞAMA: 1. aşamayı geçen projelerin sahipleri ile MOSDER Üyesi firmalar eşleştirilerek finalist projelerin prototipleri yapılacaktır. Son değerlendirme final jürisi tarafından tüm kategorilerde yapılacak ve tüm kategorilerin birincileri seçilecektir.

1. Aşama Değerlendirme Kriterleri:
– Özgün ve yenilikçi
– Kullanıcıya getirdiği fayda (Günlük hayatı kolaylaştırması vb.)
– Üreticiye getirdiği fayda (Üretim kolaylığı, maliyet düşüklüğü vb.)
– Estetik, görsel kalite ve çekicilik
2. Aşama Değerlendirme Kriterleri:
– Özgün ve Yenilikçi
– Kullanıcıya Getirdiği Fayda (Ergonomi, Güvenlik, İşlevsel Performans, Konfor, Prestij ve Statü)
– Üreticiye Getirdiği Fayda (Üretim Kolaylığı, Nakliye Kolaylığı, Depolama Kolaylığı, Maliyet Kontrolü/Düşürme)
– Estetik, Görsel Kalite ve Çekicilik

ÖDÜLLER
1. Aşama: Bu aşamada dereceye giren Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerinde finale kalan finalistlere 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisinde finale kalan finalistlere ise 6000’er TL ödenecek ve sertifika verilecektir.

2. Aşama: Bu aşamadaki her bir finalist (eğer projeyi üreten MOSDER üyesi firma tasarımı satın almak isterse) MOSDER üyesi firma ile finalist arasında 1000.EUR tasarım bedeli karşılığında sözleşme imzalanacaktır. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları ilgili Finalist tarafından MOSDER üyesi firmaya devredilecektir. MOSDER üyesi firma bu
tasarım karşılığında Finalist’e tasarım bedeli olarak nakden ve defaten 1000.EUR ödeyecektir. İş bu şartname ile finalistler 1000.EUR karşılığında tasarım hakkını MOSDER üyesi firmaya devretme yükümlülüğünü önceden taahhüt ve kabul etmiş olurlar.

Ayrıca, Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerinde birinci seçilen tasarımların sahiplerine 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisinde birinci seçilen tasarımın sahibine ise 6000 TL ödenecektir.

Tasarım Tescil Belgesi: 13. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması 1. Aşama Jüri Değerlendirmesi’nde finale kalan 18 Proje, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylı ” Tasarım Tescil Belgesi” almaya hak sahibidir.

18 finalist projenin endüstriyel tasarım tescil işlemlerinin Finalistler adına ADRES PATENT firması tarafından yapılabilmesi için kendilerinden talep edilecek vekâletname ve T.C. kimlik fotokopilerini Ağustos 2017 içerisinde MOSDER’in yönlendirdiği ADRES PATENT Yetkililerine iletmeleri gerekmektedir.

Üniversite Ödülü: 13. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 1., 2., 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler. Yarışma kapsamında en çok proje başvurusunun geldiği üniversiteye 10.000 TL ödül verilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

1. AŞAMA
4 Mayıs 2017 Yarışma İlanı
07 Temmuz 2017 Son Başvuru Tarihi
20 Temmuz 2017 1. Aşama Jüri Değerlendirmesi
24 Temmuz 2017 1. Aşama Jüri Değerlendirmesi Sonuçlarının Açıklanması
04 Ağustos 2017 1. Aşamada Finale Kalan 18 Finalist Proje İle İlgili İtirazların Son Başvuru Tarihi

2. AŞAMA
Kasım – Aralık 2017 2. Aşama Jüri Değerlendirmesi
Kasım – Aralık 2017 Ödül Töreni ve Kazananların İlanı

MOSDER YARIŞMA SEKRETERLİĞİ
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi,
A3 Blok Kat.16 No.462,
Yeşilköy 34149, İSTANBUL
Telefon: 0212 465 69 17 – 18 Faks: 0212 465 69 32
E-mail: [email protected] Web: www.mosder.org.tr

Şartname İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin