12 Yıldız Projesi

Uzun süredir gençlerle haşır neşir olan ve bu konuda hayalleri/fikirleri olan biri olarak 12 Genç arkadaşımla Kazan-Kazan-Kazandır modeliyle güzel bir Sosyal Girişime imza atmaya hazırlanıyoruz.

Bu 12 yol arkadaşıma neler sunduğumu, onlardan neler beklediğimi detaylıca yazdım. İçi oldukça dolu, ne yaptığını ve neden yaptığını bilen bir genç oluşumu olmasını diliyorum.

Her yıl yüz binlerce gence konuşmak yerine 12 gencin hayatını değiştirmek, daha az süslü, daha az gösterişli ama daha ayakları yere basan bir proje olacak. Maksat medyada yer bulmak değil, şov yapmak hiç değil. Maksat gerçekten her yıl 12 genci usta-çırak ilişkisi içinde geliştirmek, yetiştirmek.

Bu proje kapsamında benimle bir yıl boyunca sosyal projeler yapacak çevrenizde kim varsa bu yazıyı onunla paylaşın. Bu yolları zorluklarla yürümüş biri olarak, o gençlerden sadece 10 yaş önde bir abileri olarak onlara verebileceğim bir “bilgeliğim” yok, sadece “taze” deneyimlerim var. Kendimi de öyle “Gençler benden faydalansın, bu bilgi/tecrübelerimden nasiplensin” gibi bir pozisyonda görmüyorum. “Genç kardeşlerim, gelin, birlikte gelişelim, birlikten güç doğuralım ve benim edindiğim deneyimleri benim kadar zaman harcamadan edinin” diyorum.

“12 Yıldız” projesini 3 aydır tasarlanıyor. Biraz detaylandıralım, 12 Yıldız Projesi Nedir?

Her yıl 12 genç seçilecek. Bu 12 genç, o yılın 12 Yıldızı olacak. Bu 12 gencin 6’sını çevremde olan, kendini göstermiş, sivrilmiş, potansiyeli olan ama şans verilmemiş gençlerden olacak. Diğer 6 yıldızı da 6 Kasım’da başlayacak olan başvuru sürecinde belli olacak.

12 yıldız ne yapacak?

12 yıldızdan beklentiler şöyle;

1- Görev. Her biri halihazırda var olan bir projenin liderliğini üstlenecek. Bu projelerden biri olan “CV Festivali” üzerinden örnek vereyim. Tüm yıldızlar birbirine yardımcı olacak ama her yıldızın başından sonuna sorumlu olduğu bir proje olacak. Örneğin 1. Yıldız CV Festivali’nden sorumluysa benimle sürekli temasta olacak, projeyi birlikte şekillendireceğiz, birlikte tasarlayacağız, sürecin takibini 1. Yıldız yapacak.

2- Vakit ve Akıl Ayırma. Başka herhangi bir STK da “AKTİF” görevde olmayacak. Sosyal yönünü 12 Yıldız projesine ayırabilecek.

3- Çokça Hata Yapmak. 12 Yıldızdan beklentimiz MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK HATA YAPMASI. Hata yapmaktan korkmayan, çokça hata yapan ama hatasından ders alıp bir sonraki kez çok daha iyi şekilde yapabilecek bir 12 Yıldız ekibi oluşturuyoruz. Çok deneyip, çok yanılıyorsanız başvurabilirsiniz.

4- Sorumluluk ve Dayanışma. Her yıldız bir projeden aktif olarak sorumlu olacak ama birbirleriyle sıkça ve çokça haberleşecek, dirsek temasında olacak.

5- Özgür ve Verimli Toplantılar. Klasik, standart ve sıkıcı rutin toplantılar yerine rutin olmayan doğru tasarlanmış, herkesin fikrini rahatça ifade edebileceği bir 12 Yıldız planlıyoruz.

6- İstanbul’da yerleşik olmak. Bu maddeye çok itiraz geleceğini biliyorum, bu 12 yıldız için mecbur olduğumuz bir kural ama yine de alternatifleri, yenilikçi teklifleri de başvuru sürecinde almak ve değerlendirmek istiyorum. Yani hayır diyemeyeceğimiz tekliflerinizi bekliyoruz.

7- Yatay Hiyerarşi. Başkanlık, başkan yardımcılığı gibi yatay hiyerarşiler yerine hızlı ve dinamik bir yapıyla herkesin eşit olduğu, herkesin kendi projesini geliştirmekle meşgul olduğu ve diğer yıldızlara da destek olduğu basit bir hiyerarşik düzenek planlıyoruz.

8- Okul/İş durumları. Hangi okulda okuduğunuz, hangi şirkette çalıştığınızın hiç önemi yok. Çok kısa sürede hayatınızın çok köklü değişikliklere uğraması gibi bir planınız yoksa (Askerlik, evlilik gibi) Okul ya da işiniz boğucu bir yoğunluğa sahip değilse yıldızlardan biri olabilirsiniz.

9- İz Bırakmak / Değer yaratmak ana misyonlarını yüklenmiş, aydınlık, Türkiye’nin geleceği olduğunun farkında olan, ufku açık, haddini bilmeyen gençlerden oluşan bir 12 yıldız istiyoruz.

10-Bir Yıllık Süreç. Bir yılın sonunda yerlerine gelecek yeni 12 yıldıza abilik/ablalık yapacak ve bu aileden hiç kopmayacak bir 12 Yıldız tasarlıyoruz.

11- Farklı proje deneyimleri. 12 Yıldız ile TV programı yapacağız, birlikte kitap yazacağız, Anadolu’ya yönelik, Kurumsal Girişimciliğe yönelik, Kadın Girişimciliğine Yönelik, Sanayi Girişimciliğine yönelik projeler gerçekleştireceğiz.

12- Yıl içinde yeni projelere girişeceğiz, kendi projesini başarıyla götüren arkadaşlarımızla yeni projeler geliştireceğiz.

12 yıldız ne elde edecek?

12 yıldızın benden ve 12 yıldız projesinden beklentileri şöyle;

1- Her şeyin öncesinde ve ötesinde, bu proje bir Çıraklık Kültürü projesidir. Ticari beklentisi olmayan, geleceğe atılmış bir imza olması beklenen bir sorumluluk projesidir.

2- 12 Yıldız, benim şahsım adına özel olarak odaklanacağım ve geliştirmeye çalışacağım bu 12 Yıldız’a ayda 1 tam gün Gelişme Kampı gerçekleştireceğiz. Beyin fırtınaları, her ay farklı konularda atölye çalışmaları gerçekleşecek.

3- Eğitim verdiğim tüm kurumlardan eğitmen indirimleri, kongre ve zirveler için davetiyeler gibi bir takım fırsatlar 12 Yıldız ile paylaşılacak.

4- Her ay bir (Özel durumlarda iki kez) Türkiye’nin en değerli, en başarılı, en ufku geniş insanlarından, akademisyen, iş adamı, yönetici, gazeteci ya da farklı meslek gruplarından insanlarla 12 Yıldız bir araya gelecek.

5- Özellikle iş konusu 12 Yıldız projesinin özel hassasiyet alanı. 12 yıldızın en iyi şekilde kendini yetiştirmesi, iyi yerlere gelmesi ve iyi şirketlerde iyi pozisyonlarda iyi işlere girmesi için 12 Yıldız projesi destek olacak.

6- 12 Yıldızın aynı zamanda 12 kişisel markalaşma hikayesine dönüşmesi amacımız. Yıldızların bireysel olarak kendilerini tanıtması, duyurması için elimizden geleni yapacağız. Yıldızların projeleri ne kadar başarılı olursa kendileri de o kadar tanınacak, bilinecek. Yani kritik nokta, sadece bu projede olduğu için olan sahte bir popülarite değil, kendi projesini başarılı olduğu için ve olduğu kadar popüler olan bir 12 Yıldız projesi asıl amaç.

7- 12 yıldızdan her biri bir yılın sonunda topluluk önünde konuşma yeteneğini edinmiş iyi birer hatip olmuş olacak.

Bu yazdıklarım, projeyi doğru ifade etmek için bir kereliğine uzun uzadıya anlatılmış olması adına yazıldı. Proje iddialı değil hedefli bir proje. İddialı hale gelmesi için 12 yıldızın projelerini başarılı hale getirmesi gerekiyor.

Proje bir PR projesi değil, bir yıl boyunca adını duymayacaksınız, yine eğer 12 Yıldız projelerinde başarıya ulaşırsa, projeleri duyacaksınız.

Projeyi ben başlatıyorum ama 12 yıldız belirlendikten sonra artık her proje ile ilgili o yıldızın adını duyacaksınız.

Bir de, 12 yıldız seçiyoruz ama Twitter’da biyografi (bio) kısmına #12yildiz yazan herkesi gönüllü 12 yıldız üyesi, sonraki yıllar için de 12 Yıldız adayı olacak.

Hayalim bir yıl sonra 12, 5 yıl sonra 60, 10 yıl sonra 120 çok başarılı ve ülkesine faydalı genç yetiştirmiş olmak. Milyonlarca insana konferans vermek gibi bir hayalin yanında oldukça sönük görünebilir. Ama daha ayakları yere basan, daha verimli ve benim bu hayata bırakacağım en kalıcı eser olacağını umuyorum.

12 Yıldız Projesine başvurular 6 Kasım Salı günü saat 21.00’de başlayacak 9 Kasım Cuma günü tamamlanacak. 15 Kasım’da açıklanacak. 15 Kasım – 1 Ocak tarihleri arasında tanışma, kaynaşma ve ısınma süreci. 1 Ocak itibariyle de projeler başlayacak.

http://www.facebook.com/12yildiz ve http://twitter.com/12_yildiz hesaplarımızı takibe alabilirsiniz. sitesi de 1 Ocak’ta yayında olacak.

12 Yıldız Ön Başvuru / Ön Kayıt Formu için tıklayınız.