12.ve 13. Maker Öğretmen sertifika programları

Maker Öğretmen

Okullarınızda Maker hareketini başlatmak mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yok mu? Bir şeyler yapmaya başladınız ama daha fazlasına mı ihtiyacınız var? EducatAkademi (ETUSP) Maker Öğretmen sertifika programı okullarında düşük bütçeli projeler gerçekleştirmek isteyen, ulusal-uluslarası yarışmalara katılmak isteyen öğretmenlerin ihtiyaçları dikkate alınarak organize ediliyor. Bu eğitimde kendi okulunda öğrencilerine bu eğitimi veren, ulusal uluslarası bir çok yarışmada derece almış ve alanında öne çıkan eğitmenlerimiz ile birlikte bu süreçleri birlikte öğreneceğiz.

Eğitim İçeriği

Eğitim 4 bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Temel Elektroniğe Giriş yaparak temel elektronik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. ikinci bölümde Arduino programlama öğreneceğiz ve belirlediğimiz projeleri yapmaya başlayacağız. Üçüncü bölümde mekanik yapı ve 3D tasarım öğreneceğiz. Projeler için tasarladığınız mekanik aksam ve parçaların 3D yazıcıda çıkarmaya başlayacağız aynı zamanda elekronik ekipmanlarla montajını bu bölümde tamamlayacağız.

Eğitime Kimler Katılmalı?

Bu eğitime her branştan öğretmen veya Maker eğitimi vermek isteyen herkes katılabilir. Eğitim için teknik bilgiye sahip olmanız veya öğretmen olmanız gerekmemektedir. Bu eğitimden amacımız her öğretmenin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini, okullarında maker hareketini başlatabileceğini ve öğrencilerine yarışmalarda rehberlik yapmasını sağlamaktır. Eğitim projelere yönelik yapılacağı için bazı öğretmenler basit bir proje yaparken diğer öğretmenler daha karmaşık projeler yapabilirler.

Eğitim Planlanması

Modül 1: Maker Hareketi Nedir? Maker Öğretmen Ne Yapar? Temel Elektroniğe Giriş

Modül 1A: Bu modülde Maker Hareketi hakkında bilgi verilecektir. Bir Maker Öğretmen olarak donanımlarımızı nasıl arttırırız? Düşük bütçelerle sınıflarımızı nasıl Maker Hareketine adapte ederiz? Maker Öğretmen Ağına nasıl katılırız, networkümüzü nasıl geliştiririz? Gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Modül 2A: Temel elektronik alt yapısına sahip olmayan katılımcılar için verilmesi gereken temel elektronik ile ilgili zorunlu bilgiler yer alacaktır. Basit olarak öğrencilerinize temel elektronik bilgisini nasıl aktarcağınız hakkında bilgiler verilecektir.

Katılımcılar Arduino kart pin çıkışlarının – kullanım amaçlarını öğrenir. Sensörler ve ek elemanların Arduino’ya nasıl bağlandığını öğrenir

Deney tahtası (Breadboar) Kullanımı, Potansiyometre Kullanımı, Ultrasonik sensör nasıl bağlanır?, LCD Bağlantısı, RC Servo Motor Bilgisi ve Bağlantısı, DC Redüktörlü Motor kullanımı, L298N Bağlantısı, Step Motor Kullanımı, Direnç, kondansatör, diyot, Bluetooth sensörü, Sıcaklık sensörü, LDR sensörü, Lazer sensörü, çizgi izleme sensörü, buton ve anahtar kullanımı

Modül 2: Arduino Programlamaya Giriş, Mühendislik Tasarım Süreçleri, Hacking

Modül 2A: Arduino programlama bilgisi olmayan katılımcılar için verilmesi gereken temel Arduino programlama, ileri seviye Arduino kart programlaması ve temel elektronik ekipmanlarının kullanımına giriş, elektronik ekipmanlarla proje oluşturma konularına değinilecektir.

Modül 2B: Mühendislik Tasarım Süreçleri Nelerdir? Proje oluştururken nelere dikkat edilir? Öğrendiğimiz yeni elektronik donanımlarla nasıl Proje yapılır? Öğrencilerin bir ürün ortaya çıkarması için nasıl hareket etmeleri gerekir? Robotik Ürünlerde Takım çalışması nasıl yapılır?

Modül 2C: Hacking kavramı nedir? Hacker nasıl olunur? Okullarımızda Hackathon nasıl düzenleriz?

Projeler

Dijital Önlük,
Güvenlik Sistemi,
Otomatik Havalandırma Sistemi,
Cep telefon kontrollü Robot,
Yarışmalara yönelik Çizgi İzleyen robot,
Robot kol,
Araç park uyarı sistemi,
Parlaklığı ayarlanabilir okuma lambası,
Dijital metre,
Dijital Boy ölçer
Yarışmalara yönelik mini sumo robot yapımı, Yarışmalara yönelik çizgi izleyen robot yapımı

Modül 3: Mekanik Yapı ve 3D Tasarım

Modül 3A: 3D Yazıcıların çalışma mantığı nedir? 3D tasarımlar nasıl yapılır? 3D Tasarımda dikkat edilmesi gereken noktalar nedir? Mekaniğe giriş ve Mekanik Tasarım nedir?

Modül 3B: 3D tasarım araçlarına giriş. Tasarladığımız nesnelerin çıktısını alma ve kullanma. Post process süreci Nedir? Nelere dikkat edilir?

Modül 4: Atölye Kurma ve Müfredat

Modül 4A: Okullarımızda atölye nasıl kurarız? Atölyemizde hangi malzemelerin olması gerekir? Adım adım atölyemizi nasıl geliştiririz?

Modül 4B: Maker Müfredatı nasıl hazırlanır? Örnek Müfredat paylaşımı. Müfredat üzerine konuşmalar.

EĞİTİM

1.GÜN

Maker Hareketi hakkında bilgi verilecektir. Bir Maker Öğretmen olarak donanımlarımızı nasıl arttırırız? İlk gün üretiyoruz. Rüzgar enerjisiyle hareket eden araç tasarlıyoruz. En hızlı ve en iyi tasarıma sahip eseri ödüllendiriyoruz.

Daha sonra temel elektronik bilgisi verilecek ve arduino kart tanıtımı yapılacaktır. 2 farklı arduino kartın, arduino uno ve arduino nano tanıtımı yapılacaktır. Arduino donanımları hakkında bilgiler verilecektir. Breadboard kullanımı gösterilip, LED uygulaması yapılacaktır. Arduino programlamaya giriş yapıp, İlk elektronik projemiz “Parlaklığı ayarlanabilir okuma lambası” yapacağız. Bu projeleri yaparken 5 farklı sensör ve donanım öğreneceğiz.

2.GÜN

Güvenlik Sistemi, Otomatik Havalandırma Sistemi, Robot kol, Araç park uyarı sistemi yapıyoruz. Bu sistemleri yaparken 7 farklı sensör ve donanımı öğreneceğiz. Çalışma mantıklarını inceleyeceğiz. Farklı projeler üzerine konuşacağız. Öğrencilerinizle birlikte yapabileceğiniz projeleri tartışacağız.

3.GÜN

Dijital Önlük, Dijital metre, Dijital Boy ölçer projelerini konuşup, tasarlayacağız. 4×4 arazi robotu tasarlayıp, cep telefonu ile kontrol edeceğiz. Bu projeleri yaparken 8 farklı donanım ve sensör öğreneceğiz.

3D tasarım için ara yüz programlarını kullanımını öğrenecek, 3D printerların çalışma mantığını inceleyip tasarladığımız 3 boyutlu ürünlerin çıktısını alacağız. 3D Print işleminde “Post processing” işlemlerini inceleyeceğiz. Daha iyi ürünler elde etmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

4.GÜN

Yarışmalarda kullanılan çizgi izleyen robot yapacağız. Daha önce öğrendiğimiz sensörlere ek olarak 4 farklı sensör ve donanım daha öğreneceğiz. Yaptığımız çizgi izleyen robotlarla “Maker Öğretmen Robot Yarışması” yapacağız. İlk 3’e giren öğretmenlerimize eğitime destek hediye çekleri verilecektir

5.GÜN

Ulusal ve ulusarası yarışmalar hakkında bilgi verilecek. Katılım koşulları ve yarışma programı anlatılacaktır. Daha sonra “Maker öğretmen müfredat” paylaşımı yapacağız. “Maker Öğretmen Eğitimi Bitirme Projeleri” Üzerine konuşacağız.

BONUS: VEX Robotics

Ana Sayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin