12. Ulusal Kısa Film Yarışması

Bu sene 12. si düzenlenecek olan Ulusal Kısa Film Yarışmasının Konusu ”KADINA YÖNELİK ŞİDDET”

12. İstanbul Ulusal Kısa Film Festivali, Kısa Film ve Kısa Film Öyküsü Yarışması 26 – 30 Mart tarihleri arasında İKFD (İSTANBUL KISA FİLMCİLER DERNEĞİ) ve KÜLTÜR BAKANLIĞININ destekleriyle düzenlenecektir.

Yarışmaya Son Katılım Tarihi 15/03/2014

12 ULUSAL KISA FİLM VE KISA FİLM ÖYKÜ YARIŞMASI JÜRİSİ

1- EMRAH DÖNMEZ ( IŞIK ÜNV.TESİ ÖĞR.GÖREVLİSİ BELGESELCİ)
2_ BARIŞ ÖZKAYA ( AREL ÜNV.TESİ ÖĞR.GÖREVLİSİ KURGUCU )
3- SİBEL TUNÇ ( YÖNETMEN SENARYO YAZARI )
4- MEHMET GÜLERYÜZ ( YÖNETMEN-SENARYO YAZARI SETEM ENSTİTÜ BAŞK )
5- OKTAY GÜZELOĞLU İSTANBUL KISA FİLMCİLER DERNEK BAŞKANI )

YARIŞMA KATILIM KOŞULLARI

1- Yarışmaya T.C. uyruklu olan amatör ve profesyonel herkes katılabilir.

2- Yarışmanın konusu “Kadına Yönelik Şiddettir” bu konuyu işleyen kısa filmler başvurabilir.

3- Yarışmaya sinema / video / dijital formatta; KURMACA / BELGESEL / CANLANDIRMA türünde; yapım yılı 2013 Ocak ve sonrası olan filmler katılabilir.

4- Ön eleme ve gösterim için filmin 2 adet DVD kopyası gönderilecektir. DVD kopyaların her medyada çalışabilir olmasına özen gösterilecektir.

5- Yarışmacılar ayrıca filmin adı, yapım yılı, süresi, yönetmeni, kısa konusu ve yönetmenin iletişim bilgilerini içeren bir dosyanın ve filmden iki adet fotoğrafın yer aldığı bir CD de göndereceklerdir.

6- Yarışmaya katılacak yapıtlar en çok 20 dakika (belgeseller 30 dakika) ile sınırlı olacaktır.

7- Yarışmaya katılıp, ön elemeyi geçerek yarışmaya ve gösterime hak kazanan filmlerden bölümlerin festival sırasında ve ileride yalnızca ticari olmayan kültür faaliyetlerinde izleyicilere sunulması, TV’lerde gösterilmesi ve çoğaltılması yarışmacılar tarafından kabul edilmiş olacaktır.

8- Seçiciler Kurulu kararı kesindir.

9- Aynı yarışmacı birden çok filmle yarışmaya katılabilir.

10- Daha önce başka yarışmalara katılan filmler bu yarışmaya katılabilirler.

11- Yarışmaya son katılım tarihi 10 MART 2014′tür.

12- Kısa film öykü yarışmasına katılanların, 5 adet kopya göndermeleri gerekmektedir. Öykülerin uzunluğu 2 sayfayı geçmeyecektir.

13- Kurmaca dalında birinci, ikinci ve üçüncü filmler seçilip ödüllendirecek, Belgesel dalında sadece tek bir film seçilerek ödül verilecektir. Animasyon dalında da tek bir filmin seçilerek ödüllendirilmesi esastır ve en iyi öykü tek öykü seçilerek verilecektir. Ancak jüri üyeleri katılımcıların sayısına ve katılan filmlerin niteliğine göre birincilik ödülü verip vermeme konusunda inisiyatif sahibidir. Jüri, gerek gördüğü takdirde oy birliği ile seçeceği bir filme “Jüri Özel Ödülü” adı altında bir ödül de verebilir. Kısa Film Öyküsü Yarışması’nda ise tek seçici İKFD’dir. Yalnızca 1 kişiye en iyi kısa film öyküsü ödülü verilecek, bu öykünün kısa filminin prodüksiyonu derneğimiz tarafından yaptırılacaktır.

14- Katılma koşulları bu madde dahil olmak üzere 14 madde olarak hazırlanmıştır ve değiştirilemez.