12. İstanbul Lisesi Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması

12. Altın Boğa Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı!

İstanbul Lisesi Film Festivali kapsamında düzenlenecek “12. Altın Boğa Kısa Film Yarışması”na başvurular başladı. En iyi kısa film yönetmeninin “Altın Boğa Özel Ödülü”ne sahip olacağı yarışmaya lise öğrencileri katılabilecek.

Yarışmaya, düzenlendiği yıllar boyunca Türkiye’nin farklı illerinden ve kültürlerinden 800’ü aşkın kısa film katıldı. Yarışmanın önceki yıllardaki jüri üyeleri arasında Zeki Demirkubuz, Onur Ünlü, Hasibe Eren, Erkan Can, Atilla Dorsay ve Yekta Kopan gibi alanında yetkin yönetmen, oyuncu ve sinema yazarı bulundu. Ayrıca her yıl sonunda organize edilen ödül törenleriyle genç sinemacıların ustalarla bir araya gelmesi sağlandı.

Türkiye’nin dört bir yanından lise öğrencilerini sinemaya teşvik etmek ve bu alanda başarılarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl uluslararası platforma da taşınarak farklı kültürlerin sinema çatısı altında bir araya gelmesini hedefliyor. Bu yıl organizasyonun danışmanlığını SİYAD üyesi Fırat Sayıcı üstleniyor.

Son başvuru tarihi 1 Mayıs 2015 olarak belirlenen Altın Boğa Kısa Film Yarışması hakkında detaylı bilgiye, katılım koşullarına ve ön başvuru formuna internet sitemizden ulaşılabilir.

Yarışma sonuçları, genç sinemacı öğrencilerin ustalar ile bir araya geleceği ve ödüllerin sahiplerini bulacağı 4 Haziran 2015 Perşembe gecesi gerçekleştirilecek olan ödül gecesinde açıklanacak.

12. İstanbul Lisesi Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması Katılım Koşulları

1) Yarışmaya lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler katılabilir.

2) Filmler jenerik dahil en fazla 15 dakika uzunluğunda olabilir.

3) Filmlerde konu sınırlaması yoktur; ancak Milli Eğitim genel ahlak ilkelerine uymayan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

4) Yarışmaya 5′ten fazla animasyon film gelmesi durumunda jüri animasyon filmleri ayrı bir kategoride değerlendirecektir.

5) Jüri ve Ön Jüri üyeleri, filmleri içerdikleri belirgin teknik hatalar yüzünden diskalifiye edebilir. Bu konuda jürinin takdiri geçerlidir.

6) “İstanbul Lisesi 12. Altın Boğa Liselerarası Kısa Film Yarışması”na katılmak için son başvuru tarihi 1 Mayıs 2015’tir. Katılımcılar en geç bu tarihe kadar yarışma organizatörlerine;

a. Doldurulmuş ön başvuru formu, (internet sitesinden doldurulacaktır.)

b. Öğrenci belgelerini ulaştırmalıdır (Sadece yönetmenin).

Belirtilen belgeleri göndermenin dışında katılımcılar filmlerini “www.dailymotion.com/contest/ielsinema15” adlı internet sitesine yüklemeleri gerekmektedir.

[Adres: İstanbul Lisesi Sinema Kulübü Türkocağı Caddesi No:4 Cağaloğlu/Fatih İSTANBUL]

Not: Sayfaya yüklenen filmler yarışmanın ödül töreninden sonra sayfada gösterime açık bulunacaktır. Ön elemeyi geçen filmlerin gösterimi, yarışmanın ödül töreninden bir gün önce İstanbul Lisesi Asım Kocabıyık konferans salonunda yapılacaktır. Filmlerini yükleyen yönetmenler yüklemekle bu koşulu kabul etmiş sayılırlar. Filmlerini yükleyen yönetmenler yüklemekle bu koşulu kabul etmiş sayılırlar.

7) Her grup ve öğrenci yarışmaya birden fazla filmle katılabilir.

8) Film yönetmenleri film ekibinin diğer üyelerini serbest bir biçimde seçebilir.

9) Yarışmaya katılan filmlerde kullanılan müzik eserlerinin telif hakkı sahipleri filmin sonunda belirtilmelidir.

10) Yarışmacılar filmlerinde kendi okullarının ismini, logosunu, armasını vb. belirgin bir biçimde ön plana çıkaramazlar; yarışmacıların okullarını tanıtıcı amaçlı filmlerle yarışmaya katılamazlar.

11) Değerlendirme, seçici kurul (jüri) tarafından yapılacaktır.

12) Filmler ilk olarak ön jüri tarafından ön elemeden geçirilip asıl jüri tarafından değerlendirilecek filmler belirlenecektir.

13) Jüri üyeleri, detaylı organizasyon programı ve ödüller katılım sürecinde açıklanacaktır. İstanbul Lisesi Sinema Kulübü yarışma sürecinde jüri üyeleri, program ve ödüller üzerinde haber vermeksizin değişiklik yapabilir.

14) İstanbul Lisesi Sinema Kulübü yarışmaya katılan her filmin gösterim hakkına sahiptir.

15) Önceki yıllarda yarışmaya katılmış olan film yarışmaya tekrar katılamaz.

16) Jüri kararı kesindir ve yargılanamaz.

17) Yarışma sonuçları, yarışma gecesinden önce yapılacak jüri toplantısı sonucunda belirlenecek ve yarışma gecesinde açıklanacaktır.

18) Katılım Koşulları bu madde dahil 18 maddeden oluşur. Her katılımcı yarışmanın katılım koşullarını kabul etmiş sayılır ve katılım koşulları sadece yarışma organizatörleri tarafından değiştirilebilir.

Ödüller

Birinci Yarışmacı: Altın Boğa ve 1500$
İkinci Yarışmacı : 1000$
Üçüncü Yarışmacı : 500$

İstanbul (Erkek) Lisesi Sinema Kulübü
Türkocağı Caddesi No: 4 Cağaloğlu / İstanbul
Tel: +90 212 514 15 70
Fax: +90 212 520 81 83
Email: info@ielsinema.com