12. Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması

İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde faaliyette bulunan Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfının; son katılım tarihi 15 Şubat 2020 olmak üzere, Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi? konulu “12. Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması” düzenliyor.

Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı olarak 2008 yılından itibaren her sene Milli Eğitim Bakanlığımın izni ile “Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması” düzenlemekteyiz. Lise çağındaki gençlerimizin sorgulama, araştırma ve kendilerini ifade yetilerinin geliştirilmesi için geleneksel olarak düzenlediğimizin yarışmamızın katılım şartları, yarışma takvimi ve jüri heyetinin isimlerinin bulunduğu şartname aşağıda yer almaktadır.

Konusu “Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?

Katılım
– Ülkemiz içinde ve dışında, genel lise, teknik veya mesleki amaçlı resmi ve özel liselerde okuyan tüm gençler kişisel olarak, doğrudan başvuruda bulunabileceklerdir.

– Eser gönderimi yarışmacının kimlik bilgileri gizlenerek yapılacaktır. Her yarışmacı kendi belirleyeceği 4 haneli sayının başına Türkçe takma isim ilavesi ile kişisel rumuz oluşturmalıdır.(ömek: kaptan2562)

– Katılımcıların en az bir (1) tam sayfa ve iki (2) sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde (11 punto karakter büyüklüğü esas alınarak) oluşturacakları Türkçe kompozisyon metinleri ile birlikte ad/soyad, yaşadığı şehir, okuduğu lisenin adı/sınıfı içeren kimlik bilgilerini en geç 15 Şubat 2020 gönderi tarihini taşıyacak şekilde düzenleyecekleri bir e-posta ile [email protected] adresine göndereceklerdir.(Eser gönderimleri ebeveyn yada okul e-posta adresinden yapılacaktır.) E-postanın konu bölümüne yarışmacının kişisel rumuzu ile kompozisyon eserinin başlığı yazılmalıdır. Eserin e-posta ile vakfımıza ulaşmasının ardından, bu e-postaya cevap olarak, yarışma şartnamesini içeren bir e-posta yarışmacıya gönderilecektir. Yarışmacı bu e-postayı, – tarafına gönderilen şartnameyi okuyarak- “Onaylıyorum” yazıp cevaplayacaktır. Cevap e-postasında yarışmacıya ulaşabileceğimiz bir telefon numarası da belirtilecektir. (Sadece ebeveyn ya da okul telefon numarası) Şartname dışı başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ön eleme
– Rumuzları ile kapalı tüm eserler, Şubat ayı sonunda “yarisma2020.aibskv.net” adresinden internette yayınlanacaktır. Eserlerin vakfımıza varış kayıt kronolojisi yarışma sıralamasını da oluşturacaktır.

– Ad/soyad,meslek ve telefon no’sunu belirten her gerçek kişi, yaygın olarak kullandığı kişisel e-posta haberleşme adresinden oy gönderebilecektir. Bitiş tarihi 31 Mart 2020 saat 24:00 olarak tespit edilmiştir.

– Her seçmen tek oy hakkına sahiptir. Mükerrer ve sanal oylar tümüyle iptal sonucunu doğuracaktır.

– Her oy toplam 3 değişik eser seçimini kapsayacak şekilde, rumuz ve eser başlığı belirtilerek beğeni sıralamasında düzenlenmelidir. Az sayıda eser seçimi veya şartname dışı oylar geçersiz sayılacaktır.

– Halk Oylaması Değerlendirme Kurulu oy gönderilerinin seçim listesi /oylama biçimi /e-posta adresi / gönderi IP no’su vb, seçmene özel teknik verilerinde, herhangi bir benzerlik(kopya) veya tutarsızlık tespit etmesi durumunda doğrudan iptal yetkisine sahiptir. Keza, başkası adına gönderilen oylar ile yetkili kurulun teyit ve/veya açıklama isteklerine, belirlenen süre içinde cevap alınamayan tüm oylar otomatik olarak geçersiz konumuna düşürülecektir.

– Halk oylamasında en fazla puanı toplayan 2 eser, aynı süreçte vakfımız tarafından oluşturulacak Ön Eleme Seçiciler Kurulumun belirleyeceği 8 eser ile beraber finale kalmış sayılacaktır. Eser seçimlerinin çakışması durumunda sırasıyla her listeden bir sonraki yarışmacı finalistler grubuna dahil edilecektir.
Finale kalan 10 eser, Nisan ayının ilk haftası tilahan.org ve yarisma2020.aibskv.net adreslerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Finale kalan eser sahipleri, en geç 17 Nisan 2020 tarihi saat 18:00’a kadar vakfımızı 0212 243 95 25 nolu numaradan arayarak ya da [email protected] adresine e-posta göndererek, şahsi ya da kendilerine ulaşabileceğimiz bir aile büyüğünün telefon numarasını (isim soyisim belirtilerek) bildirmek zorundadırlar.

masrafları vakfımız tarafından karşılanmak üzere, 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde İstanbul’da, Doğan Hızlan / Mehmet Eroğlu / Gülten Dayıoğlu / Doç.Dr. Kutsal Doğan / Nursel Duruel / Prof.Dr.Yakup Çelik / Solmaz Özilhan’dan oluşan
jüri önünde görüşmeye davet edilecektir.

Ödüller – Jüri kararı doğrultusunda birinciye 1500TL, İkinciye 1250TL, üçüncüye 1000TL nakit ödül verilecektir.
Not: Seçilen eserlerin kitap olarak basılıp dağıtılması söz konusu olduğu takdirde, yapılacak proje sözleşmelerinde yazarların telif hakları konusunda ailelerinden izin alınarak basım yapılabilecektir.

Geçtiğimiz yarışmalar ile ilgili detaylı bilgilere “ yarisma.aibskv.net ” adresinden ulaşabilirsiniz.
ITanıtıma katkınız için, yarışına şartnamesini http://tilahan.org adresinden de indirerek, çevrenize iletebilirsiniz.