11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

11. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI
ŞARTNAME

YARIŞMANIN AMACI

Ev mobilyaları alanında gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkıda bulunmak,
Türkiye mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını imgeleyen ürün kimliğini desteklemek,
Geleceğin tasarımcı adaylarının mobilya sektörüyle buluşmasını sağlamak ve bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirmektir.

YARIŞMANIN KATEGORİLERİ
1. Oturma – Dinlenme Kategorisi
(Oturma grubu, koltuk, kanepe, dinlenme kanepeleri vb.)
2. Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi
(Yemek odasında bulunan mobilyalar)
3. Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar Kategorisi
(Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Ünitesi, Askılık, Kitaplık, Telefonluk, Portmanto, Masa, Sandalye vb.)
4. Uyuma Kategorisi
(Yatak odasında bulunan mobilyalar)
5. Genç Odası Kategorisi
(Genç odasında bulunan mobilyalar)
6. Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi
(www.mosder.org.tr adresinde 11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması sayfasında bulunan ‘ENGELLİLER İÇİN PLANLAMAK, HERKES İÇİN PLANLAMAK DEMEKTİR’ yazısı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) tarafından hazırlanmış olup, engelli mobilyalarında olması gereken kriterler ve engelli mobilyası üzerine önerileri içermektedir. Mobilya tasarımlarında özellikle tekerlekli sandalye standart ölçüleri ve kullanım alanlarının boyutları tasarımların ölçülendirilmesi açısından önemlidir. Özellikle Engelliler İçin Ev Mobilyası Kategorisi’nde başvuru yapacak katılımcıların bu yazıyı okumaları ve belirtilen faydalı bilgiler ve ölçüleri dikkate alarak projelerini tasarlamaları önerilmektedir.)

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
Yarışmaya Üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 1., 2., 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilirler. Katılımcıların yarışma başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar, üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölüm öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.
Tasarım yarışmasına grup olarak katılmak isteyenlerin, “Tasarımcılardan İstenilenler” maddesinde belirtilen bütün koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Grup lideri grubun temsilcisi olarak kabul edilir ve ödül grup liderine teslim edilir.
Tüm kategorilerde yarışmaya gönderilen projeler daha önce herhangi bir yerde sergilenmemeli, başka bir yarışmaya veya bu yarışmaya daha önce gönderilmemiş olmalıdır.

YARIŞMANIN DEĞERLENDİRME AŞAMASI
11. ULUSAL EV MOBİLYALARI TASARIM YARIŞMASI iki aşamalı bir yarışmadır;
1. AŞAMA: Bu aşamada, en az 2 (iki), en fazla 10 (on) pafta olmak koşulu ile A3 normunda kâğıt üstünde ve beyaz zeminde tasarım önerileri teslim edilecek ve jüri ekibi tarafından elemeye tabi tutularak her kategoriden 3’er adet proje ikinci aşamada değerlendirilmeye hak kazanacaktır.
2. AŞAMA: 1. aşamayı geçen projelerin sahipleri ile MOSDER Üyesi firmalar eşleştirilerek finalist projelerin prototipleri yapılacaktır. Son değerlendirme final jürisi tarafından tüm kategorilerde yapılacak ve tüm kategorilerin birincileri seçilecektir.
1. Aşama Değerlendirme Kriterleri:
– Özgün ve yenilikçi
– Kullanıcıya getirdiği fayda (Günlük hayatı kolaylaştırması vb.)
– Üreticiye getirdiği fayda (Üretim kolaylığı, maliyet düşüklüğü vb.)
– Estetik, görsel kalite ve çekicilik
2. Aşama Değerlendirme Kriterleri:
– Özgün ve Yenilikçi
– Kullanıcıya Getirdiği Fayda (Ergonomi, Güvenlik, İşlevsel Performans, Konfor, Prestij ve Statü)
– Üreticiye Getirdiği Fayda (Üretim Kolaylığı, Nakliye Kolaylığı, Depolama Kolaylığı, Maliyet Kontrolü/Düşürme)
– Estetik, Görsel Kalite ve Çekicilik

KURALLAR
1. AŞAMA: Her proje için A3 normunda en az 2 (iki) sayfalık kâğıt üzerinde, beyaz zeminde bir tasarım teslim edilecektir. Her projede, tasarımın temel ilkelerini ve uygulamalarını anlatan görünüşler ile tasarımın plan, cephe ve kesit görünüşleri yer alacaktır. Yarışmacılar, isteğe bağlı olarak önerdikleri tasarımın geliştirilmesindeki aşamaları veya bu konudaki diğer eksiksiz ve çalışmalarını, plastik spiral ile birleştirilmiş, en az 2 en çok 10 paftalı bir dosya halinde, A3 boyutlarındaki çalışmaları ile birlikte beyaz zarf içinde teslim edebilirler.
Tasarıma ait açıklamalar sayfanın alttan 5 cm yukarıda çizilecek bir çizginin alt kısmına aşağıda belirtilen sırayla yazılacaktır:

1-Kategori
2-Tasarımın İsim Önerisi
3-Tasarımın Konsepti
4-Kullanılacak Malzeme
5-Kullanılacak Teknikler

Yarışmacılar, tasarımlarının her sayfasının sağ üst köşesine 3 harf ve birbirinden farklı 5 rakamdan (toplam 8 haneli bir rumuz) oluşan bir rumuz yazacaklardır. Yarışmaya birden fazla proje ile katılanlar, her tasarım için ayrı bir rumuz vereceklerdir. Katılımcılar her kategoride en çok 3 (üç) tasarım ile katılabilecektir.
Tüm katılımcıların teslim ettiği tasarımlar jüri ekibi tarafından değerlendirilerek, her kategoriden 3 proje toplamda 18 proje ikinci aşamada değerlendirilmeye hak kazanacaktır.
2. AŞAMA: 1. Aşamayı geçen projelerin sahipleri ile MOSDER Üyeleri şartnamede belirtilen şartlar çerçevesinde eşleştirilerek projelerin prototipleri üretilecektir. Bu aşamada proje sahipleri tasarımlarının prototipini yapacak firmalar ile ortak çalışma yürütecektir. Proje sahipleri tasarımların prototipinin üretilmesine ve ilgili firmalar ile MOSDER’in talimatları yönünde işbirliği yapacaklardır. Son değerlendirme final jürisi tarafından tüm kategorilerde yapılacak ve tüm kategorilerin birincileri seçilecektir.

YARIŞMACIDAN İSTENENLER
11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na katılmak için gerekli olan çizim ve anlatım kuralları aşağıda sıralanmıştır:
Tasarımcılar bütün anlatımlarını, A3 ölçülerindeki en az 2 (iki), en fazla 10 (on) paftalık beyaz zemin üzerinde gerçekleştireceklerdir. Tasarımlar ve açıklamaları, yukarıda belirtilen kurallara tam olarak uygun olmak koşuluyla, elle çizilebilir veya bilgisayar ortamında hazırlanabilir. Kâğıt üzerine “yapıştırma” işlemleri kabul edilmez.
Pafta üzerinde veya tasarım görsellerinde katılımcının ismi, resmi, okulu ve iletişim bilgileri gibi şahsi bilgilerin olması kesinlikle yasaktır.
Her yarışmacı, MOSDER web sayfasından temin edecekleri “Başvuru Formu”nu doldurup imzalayarak yarışmaya katılabilir. Grup çalışmalarında, ”Başvuru Formu”, grubun bütün üyeleri tarafından imzalanacaktır. Yarışmacılar kendilerine ulaşmayı sağlayacak her türlü gerekli kimlik bilgisi, adres, telefon, faks, e-mail adresi gibi bilgileri tam ve doğru olarak ”Başvuru Formu”nun ilgili bölümlerine yazarak diplomat zarfın içinde teslim edeceklerdir. Yarışmacıların, eğitim gördükleri üniversiteden alınmış ve son kayıt durumlarını gösteren onaylı belgeyi Başvuru Formu’na eklemeleri ve diplomat zarfın içine koymaları gerekmektedir.
Diplomat zarfın içine Başvuru Formu, T.C. Kimlik Fotokopisi, CV, Öğrenci Belgesi vb. yarışmacı ile ilgili tüm bilgilerin olduğu diğer belgeler konularak, üzerine rumuz, tasarım adı ve kategori yazılarak kapalı bir şekilde paftalar ile birlikte büyük zarfın içinde teslim edilecektir. Grup başvurularında, tüm grup elemanlarının da CV, öğrenci belgesi vb. yarışmacı ile ilgili tüm bilgileri zarfa eklemeleri zorunludur.
Tüm yarışmacılar, tasarımlarının yüksek çözünürlüklü görsellerini CD içerisinde teslim etmek zorundadırlar. Tasarım görsellerinin genişlik-yükseklik ölçülerinde, genişlik ölçüsünün 15-20 cm arasında olması yeterlidir. Görsel formatı JPEG, 300 DPI, CMYK olmalıdır.
Büyük zarfın üzerine sadece RUMUZ, TASARIM ADI ve KATEGORİ yazılacaktır. Rumuz, tasarım adı ve kategori haricinde isim, adres, iletişim bilgisi gibi herhangi bir yazı veya işaret yazılmayacaktır.

TASARIMLARIN TESLİM YERİ VE TARİHİ
1. AŞAMA: Yarışmacılar, tasarım zarflarını, son teslim günü olan 22 Temmuz 2015, saat 16.00’ya kadar MOSDER yarışma sekreterliğine şahsen veya posta/kurye/kargo ile ulaştıracaktır. Gönderi tarihinin, teslim günü olan 22 Temmuz 2015’i aşmayacak şekilde programlanması yarışma katılımcısının sorumluluğundadır. Gönderi tercihi yüzünden oluşabilecek gecikmelerden dolayı yarışma organizasyonu sorumluluk taşımaz.
2. AŞAMA: Bu aşamada tasarımların prototipleri Kasım-Aralık 2015’de MOSDER’in birinci aşamadan sonra duyuracağı yerde sergilenecek ve burada değerlendirilecektir.
(Önemli Not: İkinci aşamaya geçmeye hak kazanan, yarışmacıdan veya tasarımın üretime uygun olmamasından kaynaklanan nedenlerden dolayı prototipi yapılamayan tasarımlar, jüri üyelerinin uygun görmesi şartıyla pafta görselleri üzerinden değerlendirmeye tabii tutulabilir. Değerlendirmeye girmeyen tasarımlar ile ilgili MOSDER’in veya firmanın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır).

JÜRİ ÜYELERİ

1. AŞAMA JÜRİ ÜYELERİ
1. Oturma – Dinlenme Kategorisi
Prof. Dr. Gül KOÇLAR ORAL, İstanbul Teknik Üniversitesi, İç Mimarlık Böl. Bşk.
Çağatay HAŞHAŞ, Endüstriyel Tasarımcı, DOĞTAŞ MOBİLYA
Şahin NURŞACAN, Genel Müdür, BOYTAŞ Mobilya Sanayi Ticaret A.Ş.
2. Depolama, Koruma, Düzenleme Kategorisi
Öğr. Gör. Dr. Ece ARIBURUN KIRCA, İstanbul Teknik Üni., End. Ürün. Tas. Böl.
Tamer NAKIŞÇI, Tasarım Yöneticisi-Endüstriyel Tasarımcı, STUDIO NAKIŞÇI
Yıldırım KAYMAL, Danışman- İç Mimar, KELEBEK MOBİLYA
3. Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar Kategorisi
Doç. Dr. İpek FİTÖZ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni., İç Mimarlık Böl. Başkanı
Dr. Zübeyde RUŞEN, Mimar-İç Mimar, ERA DESIGN
Muhammet Emin KAYAR, Genel Müdür, SERDİ MOBİLYA
4. Uyuma Kategorisi
Yrd. Doç. Dr. Şaha İzgi ASLAN, Okan Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümü
Mehmet ALTAY, Tasarımcı-İç Mimar, LUP TASARIM
İlham ÖZ, Genel Müdür Yardımcısı, İŞBİR Sünger Sanayi A.Ş.
5. Genç Odası Kategorisi
Yrd. Doç. Dr. H. Tengüz ÜNSAL, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni., Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı
Cem DEMİRTÜRK, Tasarımcı, CEM DEMİRTÜRK MİMARLIK
Çiğdem Esra KANBEROĞLU, Tasarım Sorumlusu, ÇİLEK GENÇ ODASI
6. Engelliler için Ev Mobilyası Kategorisi
Prof. Dr. H. Alpay ER, Özyeğin Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Böl. Kurucu Bşk.
Özcan ARSLANTÜRK, Tasarım / Ar-Ge Yöneticisi, TELESET MOBİLYA
Ramazan BAŞ, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Başkanı

2. AŞAMA JÜRİ ÜYELERİ
1. Aşama jüri değerlendirmesinden sonra ilan edilecektir.
YARIŞMA RAPORTÖRLÜĞÜ
Abdullah TUĞLU, MOSDER Genel Sekreteri
Reyhan TURAN, MOSDER Proje Uzmanı
Fatma KÜÇÜKİSBİR, MOSDER Yönetici Asistanı

ÖDÜLLER
1. Aşama: Bu aşamada dereceye giren Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerinde finale kalan finalistlere 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisinde finale kalan finalistlere ise 6000’er TL ödenecek ve sertifika verilecektir.
2. Aşama: Bu aşamadaki her bir finalist (eğer projeyi üreten MOSDER üyesi firma tasarımı satın almak isterse) MOSDER üyesi firma ile finalist arasında 1000.EUR tasarım bedeli karşılığında sözleşme imzalanacaktır. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları ilgili Finalist tarafından MOSDER üyesi firmaya devredilecektir. MOSDER üyesi firma bu tasarım karşılığında Finalist’e tasarım bedeli olarak nakden ve defaten 1000.EUR ödeyecektir. İş bu şartname ile finalistler 1000.EUR karşılığında tasarım hakkını MOSDER üyesi firmaya devretme yükümlülüğünü önceden taahhüt ve kabul etmiş olurlar.

Ayrıca, Oturma–Dinlenme, Depolama-Koruma-Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası kategorilerinde birinci seçilen tasarımların sahiplerine 3000’er TL; Engelliler İçin Ev Mobilyası kategorisinde birinci seçilen tasarımın sahibine ise 6000 TL ödenecektir.

TANITIM
Ödül kazanan tasarımlarla ilgili doküman ve görsel malzemenin, eğitim, tanıtım ve sergileme amacıyla kullanım hakkı TÜRKİYE MOBİLYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ-MOSDER’e ait olacaktır. MOSDER şartnamede bahsi geçen sergileme, tanıtım haklarını saklı tutar.

TASARIM HAKLARI
27 Haziran 1995 tarihinde yürürlüğe giren 554 sayılı , “Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”ye göre, 18 finalist haricinde yarışmaya katılan bütün yarışmacılardan, yarışmaya katıldıkları “yeni ve ayırt edici niteliğe sahip” tasarımlarının korunması için, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurma ve tasarımlarına “Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi” almaya hak sahibidirler. İsteyen
yarışmacılar, Türk Patent Enstitüsü Hipodrom Caddesi No:115 (06330) Yenimahalle / ANKARA adresine başvurabilir. Yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer bulunan tasarımlar;
– Dereceye giremeyen tasarımlar, ödül töreninden sonra MOSDER’in İstanbul’daki merkezinden geri alınabilir.
– Ödül töreni tarihinden itibaren 3 (üç) ay süre içinde geri alınmayan tasarımlar için MOSDER sorumlu tutulamaz.
– 18 finalist haricinde yarışmaya katılan bütün tasarımların, ticari amaçlı kullanımı için tasarımcıların izninin alınması gereklidir.

– Yarışmayı düzenleyen ve finanse eden kişi ya da kişilerin öncelik ve önalım hakları vardır.
– MOSDER, yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımların sergilenmek amacıyla, bir ya da birden çok sayıda örnek modelini üretebilir ve bu modelleri geçici ya da sürekli sergileyebilir.
– Yarışmaya gönderilen tasarımların özgün olmamasından doğacak tüm hukuki sorumluluklar, yarışmacıya aittir.
– Bu yarışmaya katılanlar, bu yönetmeliğin belirlediği koşulları kabul etmiş sayılırlar.

YARIŞMA TAKVİMİ
1. AŞAMA
07 Nisan 2015 Yarışma İlanı
22 Temmuz 2015 Tasarımların Son Teslim Tarihi 30 Temmuz 2015 1. Aşama Jüri Değerlendirmesi
2. AŞAMA
Kasım – Aralık 2015 2. Aşama Jüri Değerlendirmesi
Kasım – Aralık 2015 Ödül Töreni ve Kazananların İlanı

MOSDER YARIŞMA SEKRETERLİĞİ
Alıcı:
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)
Fatma Küçükisbir Adres:
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi
A3 Blok Kat.16 No.462
Yeşilköy 34149, İSTANBUL
Telefon: 0212 465 69 17 – 18
Faks: 0212 465 69 32
E-mail: info@mosder.org.tr
Web: www.mosder.org.tr

İş bu şartnamenin tüm hükümleri MOSDER’e özel olup, üçüncü şahıslar tarafından şartnamenin herhangi bir maddesi veya hükmü her ne suretle olursa olsun kopyalanamaz.

BAŞVURU FORMU