100 Bisikletten Birini Kazan

öğrenci yarışma
100 Bisikletten Birini Kazan

Sevgili ÇevreMüfettişi yeni etkinliğimize hazır mısın? 100 bisikletten birini kazanmak için yapman gereken evde kullanmadığın kumaş yada eski t-shirtlerinden kendi tasarımın olacak bir maske yapmak ve fotoğrafını bizimle paylaşmak.

Yapılacak çekilişe katılarak 100 bisikletten birini kazanma hakkını elde etmek için yapman gereken 4 adım: www.cevremufettisi.com adresine girip üye olmak(Daha önce üye olmuş Çevre Müfettişlerimizin bilgilerini yeni forma göre güncellemeleri gerekmekte.), @Cevremufettisi sayfamızı ( instagram)  takip etmek, yaptığın maskenin fotoğrafını ÇevreMüfettişi etiketi ile sayfanda paylaşmak ve en az 1 arkadaşını bu postun altında etiketlemek.
Hesabı gizli olan çevre müfettişlerimiz bizlere DM yolu ile ulaşabilirler.

Son başvuru 18 Ekim saat 24.00

Çevre Müfettişi Kimdir?

Dünyamız hızla kirleniyor, her yıl onlarca nehir kuruyor, göl suları yavaş yavaş çekiliyor. Denizlerde birçok balık türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Son yüz yılda binlerce canlının nesli tükendi. Bu yok oluşa nelerin sebep olduğunu çok iyi biliyorsun. Yerinde ayrıştırılmayan atıklar, çevreye bırakılan çöpler, doğaya atılan malzemeler, fabrika bacalarından çıkan tehlikeli gazlar ne yazık ki her gün biraz daha dünyamızı kirletmekte. Dünyanın her yerinde bu gidişi durdurmak için abilerin, ablaların ellerinden geleni yapıyorlar. Ama ne yazık ki dünyamızın hızla kirlenmekte olduğunu bilmeyen, bunu fark etmeyen de birçok insan var. İşte burada görev sana yani Çevre Müfettişine düşüyor.

Çevre Müfettişi bir doğa kahramanıdır

Çevre Müfettişi birlikte yaşama kültürünü en derin ve içten şekilde kazanmıştır.

Canlı ve cansız tüm doğo, çevre ve evren ile ilişkisi en üst düzeydedir.

Hareketli Muhabbetli, merhametli bir yüreğe sahiptir.

Sorumluluklarının bilincindedir.

Bedeninin bir emanet olduğunu bilir ve onu korur.

İnsana, doğaya ve çevreye sorumsuz biçimde zarar veren herkesle mücadele etmeye, onların doğaya verdiği zararı ortadan kaldırmaya ve onları bilinçlendirmeyi görev edinir.

Bilgi, beceri ve yeteneklerini ekip arkadaşları ile birlikte doğa için seve seve kullanır. Potansiyelini ortaya çıkarmaktan kaçınmaz.

Geleceği düşünür, geleceğe hazırlık yapar. Bilime ve emeğe saygılıdır.

Gerçeğin, doğrunun, güzelin, iyinin peşini bırakmaz. En geniş anlamda dijital okuryazardır ve bir medeniyet bakışına sahip olmak için okumalarını sürdürür.

Çağın bilgisiyle donanmak ve geleceği üretmek için üst seviye teknolojiyi kullanmayı bilir.

Sportmendir. Sporla eğlenmeyi sever. Vücudunu dinç tutmak için düzenli spor yapar.

Sıfır atık projesine dair geniş bir kültüre sahip olmak için yoğun zaman harcar. Öğrendiklerini çevresine anlatır. Doğru bildiği konuda çevresini uyarmaktan çekinmez.

Peki, Çevre Müfettişi ne yapar? Çevre Müfettişi, sahip olduğu kimlik kartı ve üzerine giydiği yeleği ile okulundan ve derslerinden arta kalan zamanlarda bir dedektif gibi çalışır. Bu siteden öğrendiği bilgileri ilk önce evde ailesiyle sonra da yakın arkadaşları ile paylaşır.

Unutma, bir çevre müfettişi olarak sana düşen görevler sadece bunlarla yeterli değil. Çünkü geleceğimizi kurtarmak için sana çok görev düşüyor. Bu eşsiz vatanımızın güzelliklerini korumak için arkadaşlarınla gördüğün çevreyi her kirletme girişimine engel olabilirsin. Önce onları nazikçe uyarıp, çevreyi kirletmenin gelecekte dünyamızı nasıl etkileyeceğini anlatabilirsin. Eğer senin uyarını dinlemeyip, çevreyi kirletmeye devam edenler olursa da bir müfettiş olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Alo 181 numaralı hattını arayıp, gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsin. Hadi, şimdi görev başına çünkü dünyamızın sana ihtiyacı var.