10.Yıldız Kısa Film Festivali

10.Yıldız Kısa Film Festivali

Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından onuncusu düzenlenen Yıldız Kısa Film Festivali 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 10.Yıldız Kısa Film Festivali, önceki festivallerde de olduğu gibi yine izleyiciye zengin bir içerik sunmayı hedeflemekte.

Festival bünyesinde gerçekleştirilen yarışmanın yanı sıra festivalin gösterim bölümüne gönderilen filmler, hiçbir konu kısaltması olmaksızın, seyirciyle buluşuyor. Festival kapsamındaki panel, söyleşi, atölye çalışması, özel gösterim ve kokteyl gibi etkinliklerle amatör ve profesyonel katılımcılar bir araya getiriliyor. Amatör sinemacıların ve sinema topluluklarının buluşmasını sağlayan festival, fikirlerin paylaşılabileceği bir buluşma hedeflemekte.

1. KISA FİLM YARIŞMASI

Festival Kapsamında düzenlenecek yarışma bölümüne ulusal çapta tüm öğrenciler katılabilecekler. Yarışmaya katılan filmler, YTÜ Sinema Kulübü danışmanı Uğur KUTAY başkanlığında, YTÜ Sinema Kulübü Festival Ekibinden oluşan Ön Jüri değerlendirmesinden geçecek ve finale kalan filmler Esas Jüri tarafından her dalda en iyi üç film olarak değerlendirilecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yarışmaya sadece, kurmaca, canlandırma ve deneysel dalda üretilmiş olan öğrenci eserleri katılabilecek. Belgesel filmler ise festivalin sadece gösterim bölümünde yer alacak. Esas jürinin belirlediği filmler gala gecesinde ödüllendirilecek.

2. AÇILIŞ, GALA ve ÖDÜL TÖRENİ

22 Mayıs 2017 Pazartesi günü açılış etkinlikleri ile başlayan Yıldız Kısa Film Festivali 26 Mayıs 2017 Cuma akşamı YTÜ Yıldız Kampüsü’nde düzenlenecek gala gecesinde jüri ve finalist filmlerin yönetmenlerinin yanı sıra medya, basından seçkin konuklarında davetli olduğu ödül töreni ile son bulacak. Tören sonrası bütün davetliler için bir kokteyl düzenlenecek.

3. KISA FİLM GÖSTERİMLERİ

Festivale kabul edilen filmlerin gösterimleri 22 Mayıs 2017 ve takip eden hafta boyunca Y.T.Ü. Yıldız ve Davutpaşa kampüslerindeki cep sinemalarında izleyicilerle buluşacak. Ayrıca önceden ilan edilecek gösterimlerde, kapalı şekilde yapılacak bir oylama sonucu, finalist filmler arasından bir tanesi Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi de olacak.

4. ÖZEL GÖSTERİMLER

İnternet ve diğer basın organlarıyla duyurusu yapılacak program içerisinde yerli yapımların yanı sıra uluslararası festival seçkileri de bulunacak. Katılımın bütün sinemaseverlere açık ve ücretsiz olduğu etkinlik içerisinde açık hava gösterimleri de mevcut bulunmakta. Festival dahilinde finalist filmler yıl boyunca çeşitli gösterim ve kültür merkezlerinde; hatta çeşitli üniversitelerde Sinema bölümleri ve/veya Sinema Kulüpleri bünyesinde izleyicilerle buluşturulması hedefleniyor.

5. PANELLER, SÖYLEŞİLER, ATÖLYELER

Festival kapsamında sinema dünyasından seçkin konukların katılımıyla sinema ve kısa film üzerine, görüş ve birikimlerini aktarabilecekleri panel ve söyleşiler düzenlenecek. Bu etkinliklerle gerçekleştirilmek istenen birincil amaç; sinemayla ilgilenen gençlerle profesyonellerin bir araya getirilerek düşünce ve birikimlerin paylaşılabildiği bir platform oluşturmak. Ayrıca festival kapsamında düzenlenecek atölye çalışmalarında kısa film yapımının mutfak aşaması hakkında da ön bilgi vermek istenmekte.

6. SOSYAL ETKİNLİKLER

Bunun yanında parti, küçük eğlenceli aktiviteler, kampüslere yerleştirilecek ve hatıra fotoğrafı çektirme imkanı sağlayacak fotobloklar vb birbirinden çeşitli sosyal aktivitelerle, genç sinemacılar arasındaki iletişim ve dayanışmayı güçlendirirken aynı zamanda keyifli bir festival yaşatmak da istiyoruz.

http://www.yildizkisafilm.com/