10. ÜNİVERSİTELER ARASI LOJİSTİK VAKA YARIŞMASI 2013

10. ÜNİVERSİTELER ARASI LOJİSTİK VAKA YARIŞMASI 2013
10. Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması 2013, tüm üniversite öğrencilerine, takım halinde yarışarak, yaratıcı lojistik çözümleriyle, ödüller kazanma fırsatı sunuyor…
Son Başvuru Tarihi: 31 Ocak 2013

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Alanında Kariyer Fırsatı nı Kaçırmayın

Ülkemiz taşımacılık, depolama, dağıtım, gümrükleme, paketleme ve katma değerli hizmetler, sigorta ve ilgili faaliyetlerin bütünleşik bir şekilde gerçekleştirildiği “Lojistik” kavramına hızlı bir geçiş süreci içindedir. Bu geçişin Tedarik Zinciri bakış açısıyla gerçekleştirilmesi, uluslararası rekabet açısından ülkemize önemli üstünlükler sağlayacaktır. Martin Christopher’ın dediği gibi bundan sonra rekabet şirketler arasında değil şirketlerin içinde yer aldığı tedarik zincirleri arasında olacaktır. Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi açısından gereken bilgi, beceri ve yetkinlik düzeyleri çok farklıdır. Bu açı planlama ve proje yönetimi, stok yönetimi, süreç yönetimi, sistem analizi, simülasyon, istatistik, modelleme, optimizasyon, bilişim ve iletişim teknolojileri vb konularında çok daha kapsamlı bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Söz konusu bilgi ve becerilerin yanı sıra analitik düşünme, iletişim, takım çalışması, gibi yetkinlikler de gerekmektedir. Bu bilgi, beceri ve yetkinlikler düzeyi genelde yüksek öğrenim mezunlarının sahip olabilecekleri bir düzeydir.

Dolayısıyla taşımacılıktan lojistiğe, lojistikten tedarik zinciri yönetimine geçiş aşamasında olan sektörün, hele önümüzdeki yıllarda lojistik ve tedarik zinciri konularında bilgili ve yetenekli yüksek öğrenim mezunlarına gereksinimi çok daha fazla olacaktır.

Kariyerimizi planladığımız üniversite yıllarımızda, her zaman hangi alanda başarılı ve mutlu olacağımızı merak ederiz. Bu kapsamda okuyarak ve danışarak bilgi edinmeye çalışırız. Lojistik Vaka Yarışması, sizlere lojistik ve tedarik zinciri yönetimini tanıtan, üzerinde proje ve takım çalışması yapabileceğiniz ve sonrasında kariyer planlarınızı yeniden değerlendireceğiniz tatlı ve öğretici bir rekabet ortamı sunmaktadır. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz tüm teorik bilgilerle gerçek lojistik ve tedarik zinciri problemlerine çözümler bulma fırsatı elde edeceksiniz. Çözümlerinizin doğruluğu ve hassasiyeti kadar emeğinizi nasıl sunduğunuz da ön plana çıkacak ve değerlendirilecektir. Önceki lojistik vaka yarışmalarını katılan ve dereceye giren arkadaşlarımızın önemli bir kısmı artık lojistik sektöründe çalışmaktadır.

Romalıların dediği gibi “Yalınlık gerçekliğin belirtisidir”. Birikimlerinizi kendiniz için faydaya çevirmek adına hepinizi bekliyoruz…

Katılım Koşulları
1- Yarışma aşağıda belirtilen üç kategoride düzenlenmektedir:

Kategori 1: Program Adında Lojistik Kelimesi Olan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri

Kategori 2: Program Adında Lojistik Kelimesi Olmayan Lisans ve 4 Yıllık Yüksek Okul Öğrencileri

Kategori 3: Program Adında Lojistik Kelimesi Olan 2 Yıllık Meslek Yüksek Okul Öğrencileri

2- Yarışmaya takım olarak katılım söz konusudur. Takımlar en az 3 en fazla 5 kişiden oluşabilir. Her takımda en fazla bir lisansüstü (doktora veya yüksek lisans) öğrencisi bulunabilir. Bir öğrenci sadece bir takımda yer alabilir. Takım üyelerinin çoğunluğunun başvurdukları kategorideki tanıma uyması gerekmektedir. Başvuru tarihinde mezun durumda olanlar yarışmaya katılamaz.

3- Katılım ücretsizdir.

4- Tüm başvurular en geç 31.Ocak.2013 tarihi mesai bitimine kadar www.loder.org.tr ve www.marslogistics.com adresinden yapılacaktır. Başvurularda web üzerindeki ilgili başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

5- Yarışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk Vaka takımların e-posta adreslerine 11.Şubat.2013 tarihine kadar gönderilecek ve LODER web sayfasında ilan edilecektir.

6- Takımlar yanıtlarını 12.Nisan.2013 mesai bitimine kadar [email protected] e-posta adresine göndereceklerdir.

7- Finalistler 13.Mayıs.2013 tarihinde web üzerinden duyurulacak, ayrıca sonuçlar tüm katılımcıların e-posta adreslerine gönderilecektir.

8- Final tarihi Haziran 2013 ayı içerisinde olacak şekilde finale kalan finalistler ile birlikte karar verilecektir. Final aşamasında finalist takımlara yeni vakalar eşzamanlı olarak verilecek, hazırladıkları sunumları jüri önünde sunmaları istenecektir. Finalist takımlar, final aşamasına kendi bilgisayarları ve kaynakları ile katılabilirler. Takımlara ödülleri final günü akşamı düzenlenecek bir törenle verilecektir.

9- Finale kalan öğrencilerin şehirlerarası ulaşım (otobüs veya tren) ve konaklama masrafları MARS Lojistik tarafından organize edilecek ve karşılanacaktır.
Ödüller:
Tüm Kategorilerde Takımlara verilecek ödüller aşağıda belirtilmiştir;
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ: 1.500 TL
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ: 1.000 TL
Son Başvuru Tarihi: 31 Ocak 2013

Jüri Üyeleri

Prof.Dr. Ömer Baybars TEK
Yaşar Üniversitesi

Prof.Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU
İzmir Ekonomi Üniversitesi

Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ
Maltepe Üniversitesi

Prof.Dr. Mustafa KÖKSAL
İstanbul Ticaret Üniversitesi

Prof.Dr. Gülçin BÜYÜKÖZKAN
Galatasaray Üniversitesi

Prof.Dr. Okan TUNA
Dokuz Eylül Üniversitesi

Prof.Dr. Birdoğan BAKİ
Karadeniz Teknik Üniversitesi

Doç.Dr. Turan PAKSOY
Selçuk Üniversitesi

Doç.Dr. Elif KONGAR
University of Bridgeport

Y.Doç.Dr. Köksal HAZIR
Çağ Üniversitesi

Y.Doç.Dr. Zafer ACAR
Okan Üniversitesi

http://www.marslogistics.com/vaka10/basvuru.aspx

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin