10. Uluslar Arası-Ulusal Fair Play, Karikatür Yarışması

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Konseyi Uluslar Arası-Ulusal 10. Fair Play, Karikatür Yarışması-2014-2015 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Konseyi’nin düzenlediği Uluslar Arası-Ulusal Fair Play Karikatür Yarışması başlamıştır. Yarışmaya 18 yaş altı gençler ve 18 yaş üstü amatör, usta karikatürcüler katılabilirler.

Fair Play Nedir? Fair Play bir Anglosakson terimidir. Dürüst oyun, dürüst davranış anlamını taşır. Fair Play’ın tam anlamı ise: Etik üstü davranıştır. Etik davranış her konuda kuralları dürüstlükle ve saygı ile uygulamak demektir. Fair Play ise tüm bunların üstünde kişisel çıkarları ve hırsları bastırarak yaşamda üstün insan ruhunu ortaya koymaktır. Sevgi, dostluk, kardeşlik anlayışı olan Fair Play’ın sınırı yoktur. Dünyada tüm sınırlar yapaydır. Çünkü en önemli sınır gönüllerin sınırıdır. Kısa Tarihçe Fair Play’in kullanım kökeni 15. yüzyıla kadar uzanır. Şövalyelerin yarışmalarda centilmenlik dışı davranışları için “Foul Play” tabiri kullanılmıştır. Fair Play bunun tam aksidir. 16. yüzyılda ünlü yazar William Shakespare Eserlerinde Fair Play tabirini kullanmıştır. Spor diline Fair Play 18. yüzyılda İngiltere’de girmiş iyi oyun anlamında kullanılmış, uluslar arası bir deyim olmuştur. 20. yüzyılın sonuna doğru Fair Play’i bir toplumsal eğitim sloganı olarak kullanan kuruluşlar ortaya çıkmıştır. www.fairplayturkiye.com sitesinden alınmıştır.
Yarışmaya Katılım Koşulları: 1- Konu: Fair Play. Dünyada yapılan bütün spor karşılaşmalarındaki centilmenlik ve kardeşliğine mizah duygusu katarak karikatürle çizilmesi isteniyor. 2- Boyut: Kesin, 25×35 cm ebatlarını geçmeyecek, ölçülerdeki kağıtlara çizilecektir. 3- Teknik: Renkli veya siyah-beyaz olabilir. Karikatürler kurşun kalemle bırakılmamalı, pilot cinsi veya benzer mürekkepli kalemle baskı tekniğine uygun olarak çizilmelidir. Fosforlu kalemler kullanılmamalıdır. 4- Yarışmaya yollanacak karikatürler çizenin kendi düşüncesi ve eseri olmalıdır.

5- Karikatürler daha önce sergilenmiş ve yayınlanmış olabilir, ancak hiçbir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

6- Dijital baskı karikatürler kabul edilir. 7- Yarışmacılar her karikatürün arkasına adı-soyadı, Yaş, adres ve telefon bilgilerini mutlaka yazmalılar.

8- Karikatürler son gönderme tarihinden önce posta veya kargo ile yollanmalıdır. Eserler katlanmadan, rulo yapılmadan karton arasında sağlam olarak gönderilmeli. Adrese elden de bırakılabilir.

9-Yollanan karikatürlerden ödül alsın veya almasın jüri tarafından seçilecekler arasından albüm, poster, sergileme veya çeşitli mekanlarda veya okullarda gösterim Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play tarafından uygulanacaktır.

10- Albüm, eseri olanlara ücretsiz yollanacaktır.

11- Yarışmada ödül alsın veya almasın eserler geri gönderilmez. Katılımcılar yukarıdaki bütün şartları kabul etmiş sayılırlar.

Ödüller: (Uluslar Arası- Ulusal, 18 Yaş Üstü, çizerler) 1. Ödül: 1000 USD + Plaket 2. Ödül: 500 USD + Plaket 3. Ödül: 250 USD + Plaket

+Başarı Plaketleri (jüri tarafından belirlenecek sayıda verilecektir.)

* Gençlere Başarı Ödülleri: (Ulusal- Uluslar Arası Kategori, 18 Yaş altı gençler-öğrenciler)

Her biri 100 USD olan maddi ödül jüri tarafından belirlenecek sayıda verilecektir.

+Sponsorların Çeşitli armağanları, Karikatür Kitapları + Plaket.

Cafer Zorlu Özel ödülü: Geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Türk karikatürünün büyük ustası, bundan önceki 9 yarışmada jüri üyesi olan Cafer Zorlu adına verilecektir.
* Son Katılım Tarihi: 30 Mayıs 2014 Cuma

Jüri Üyeleri: * Erdoğan Arıpınar (TMOK Üyesi, EFPM 2.Başkanı – Dünya Fair Play Konseyi üyesi)

* Murat F. Özbay (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkanı.) * Doğan Şahin (TMOK Üyesi- EFPM Jüri üyesi) * Karikatürcüler: Türkiye: Bedri Koraman, Mesut Yavuz, Köksal Çiftçi, Sami Caner.

* Darko Drljevic (Podagorica-Karadağ), Rahim B. Asgari (Tebriz-İran), Kamil Yavuz (Türkiye-Organizasyon)

* Yarışmaya Katılım Adresi: 10. Uluslar Arası ve Ulusal “Fair Play.” Karikatür Yarışması: Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi Ataköy 34158 /İstanbul – Türkiye Tel: 0212 560 07 07. Faks: 0212. 560 00 55

E-Posta ile gönderimler: fairplay2014@fairplayturkiye.com adresine 200dpi çözünürlükten ufak olmamak koşulu ile Jipeg formatında yollanmalıdır.

http://www.fairplayturkiye.com