10. UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması Tamamlandı

Türkiye’nin En Aktif İş ve Kariyer Kulübü İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü bu sene de her sene düzenlediği UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması’nın 10.sunu düzenledi. Türkiye’deki tüm üniversite ve bölümlerden öğrencilerin üçer kişilik gruplarla katılım gösterebildiği yarışma, ödülleri, katılımcı profili ve organizasyonel başarısı sayesinde alanındaki en prestijli yarışma olarak bilinmektedir.

Birçok vaka analizi yarışmasından farklı olarak, UçArı’da vaka çözümleri sırasında takımlar gerçek hayattan koparılmamış olup yarışmacılara iş hayatının küçük bir kopyası yaşatıldı. Sponsor şirketler etkinlik boyunca finalistlerle iletişim halindeydi ve onlara şirketlerini ve kendi iş ortamlarını tanıtma şansı yakaladılar.

İTÜ Maçka İşletme Fakültesi’nde gerçekleşen etkinlikte final aşamasında 1 ana vaka ve 2 mini vaka olmak üzere toplamda 4 sponsor şirketin vakası bulunmaktaydı. 20 Nisan Cuma P&G satış, 21 Nisan Cumartesi Deloitte strateji ve 22 Nisan Pazar günü Pfizer pazarlama konulu vakalarıyla yarışmacılarla buluştu. Tüm katılımcıların takımı için bireysel çaba göstermesi adına, katılan gruplar ilk 2 mini vaka boyunca dağıtıldı ve yarışmacılar tanımadıkları takımlardan diğer yarışmacılarla eşleştirilerek beşer kişilik gruplar halinde yarıştı. Son gün ise tüm katılımcılar kendi katıldıkları 3 kişilik takımları ile ana vakayı çözdüler.

22 Nisan Pazar günü ise ödüller sahiplerini buldu. Birinci takım Sabancı Üniversitesi’nden tam burslu MBA, ikinci takım sponsor şirketten staj ve üçüncü takım da İstanbul Business School’dan eğitimler kazandı!