1. Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği

Gökyüzü Gözlem
Gökyüzü Gözlem Şenliği

Gökyüzüne, astronomiye ve bilime meraklıysanız, yaklaşık 2000 m yükseklikte 3 gün kamp yapabilecek donanıma ve sağlığa sahipseniz yaşınız ne olursa olsun bu etkinliğe katılabilirsiniz. Etkinliğe katılabilmek için duyurulacak tarihte açılacak olan başvuru formunu doldurup gönderdikten sonra belirttiğiniz e-posta adresinize gelecek mesaj doğrultusunda durumunuza uyan (öğrenci/sivil) kayıt ücretini yatırmanız yeterlidir. Bu şekilde katılımcı olma fırsatını yakalayan herkes Antalya Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi’nden itibaren etkinlik bitene kadar misafirimizdir. 16 yaş altı katılımcılar bir veli refakatinde katılabilirler.

Ülkemizdeki en kapsamlı ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen, 7’den 77’ye tüm gökbilim meraklılarına açık olan Gökyüzü Gözlem Şenliği bu sene uluslararası bir nitelik kazanmıştır. 1. Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği 20 – 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe Yerleşkesi’ne komşu olan 2000 m. yükseklikteki Saklıkent’te (ANTALYA) düzenlenecektir.

22 yıldır ulusal nitelikte düzenlenen ve ilk defa bu sene uluslararası katılım sağlanacak olan bu gökyüzü kampı, ülkemizdeki en önemli bilim-toplum etkinliklerinden birisi olma özelliğini sürdürmektedir. Başlangıçta, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve daha sonra Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu etkinlik 2010 yılından itibaren TUG tarafından düzenlenmektedir.

Amatör olarak yapılabilecek tek bilim olma özelliğine sahip astronomideki keşiflerin bir kısmı çok çeşitli gözlem aletleriyle sürekli gökyüzünü tarayan amatör astronomlar tarafından yapılmaktadır. Astronominin ve içinde barındırdığı fizik, matematik ve kimyanın bir anlamda doğal laboratuvarı olan gökyüzünü doğru bilgi ve donanımla herkesin öğrenmesi ve bu sayede bilime daha bilinçli bakabilmesi için bu tür etkinliklere katılmanın büyük faydası vardır.

Katılımcı başvuruları sayfası en kısa sürede açılacaktır. TÜBİTAK Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliğine katılacak gökyüzü meraklısı 1000 katılımcı kura yolu ile belirlenecektir. Katılımcılardan, kayıt ücreti alınmayacaktır.

Kura yolu ile belirlenecek olan Kesin Katılımcılar, Saklıkent’te kendi çadırlarında üç gece konaklayacaklar. Bu etkinlikte öncelikle katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşması hedeflenmektedir. Şenlik süresince ayrıca astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gökcisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler, atölye çalışmaları, firma sergileri ve çeşitli yarışmalar yapılacaktır. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Satış Standı da alanda yer alacaktır..

1. Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde buluşmak üzere…

1. Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği, 20 – 23 Ağustos 2020 Saklıkent/Antalya

Anasayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here