1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi

1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi, akademik oturumlar, belediye ve çocuk çalıştayları ile belediyelerin çocuk ve kent ilişkisi üzerine başarılı çalışmalarını sergileyecekleri stantlar eşliğinde; 11 – 12 Nisan 2015 tarihlerinde Harbiye Askeri Müzesinde düzenlenecek.

Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi’nin iki temel amacı bulunmaktadır. Bunlar:
• Türkiye’de nüfusun yaklaşık üçte birlik dilimini oluşturan çocuklara yönelik (18 yaş altı nüfus), şehri yönetenler (yerel ve merkezi) ve şehir üzerine çalışanlarca (akademisyen, tasarımcı ve sivil toplum uzmanları gibi) farkındalığın artırılması,

• Çocukların şehir yaşamında önlerine çıkan engellerin keşfi ve bu engelleri aşmak üzere çözüm önerileri, projeler ve uluslararası örneklerin sunulmasıdır.

Kurduğumuz şehirler, hem ihtiyaçlarımızı karşılamakta hem de bizlere yeni ihtiyaç alanları yaratmaktadır. Şehirlerimiz, yetişkin ve sağlıklı bireyler için yapılaşmaktadır ve bu durumun toplumun üçte birini oluşturan çocuklarımız için ne kadar zorlayıcı, engeller dolu olduğunu anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Yerel yönetimler, yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirleri kurgularken toplumun en önemli üyeleri olan çocukların mekânla olan iletişimini sağlamalıdırlar.
Şehirleri çocuklar için daha yaşanabilir kılmak amacıyla çaba gösteren aktörlerden biri olan Marmara Belediyeler Birliği Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından düzenlenmekte olan kongre, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Yerel yönetimlerin çocuk odaklı projelerini fuar stantları aracılığıyla ilgililere duyurabilecekleri bir platform olan bu kongrenin, her sene yapılması hedeflenmektedir. Şehirler çocuklarla dolsun ve çocukların olsun düşüncesi ve “Çocuk İçin Çocukla Birlikte” sloganıyla yola çıkılmasının ana gerekçesi, çocuğun ihtiyaçlarına cevap veren ve çocuğa uygun bir yaşam alanı sunan şehrin; engelli, yaşlı, erkek ve kadın ayırt edilmeksizin toplumun tümünü memnun edecek bir şehir olacağına yönelik inancımızdan kaynaklanmaktadır.

Kongre, 11 Nisan 2015 tarihinde başlayacak ve açılış konuşmalarının ardından, “Çocukların Şehri” temalı akademik çalışmaların yer alacağı iki oturumluk sunumlar yapılacaktır. Kongre süresince fuar stantları ziyarete açık olacaktır. 12 Nisan 2015 Pazar günü, fuar alanı ziyarete açık olmakla birlikte, çocuklara yönelik faaliyetleriyle öne çıkan yerel yönetim temsilcileriyle birlikte belirlenen temalarda çalıştaylar yapılacaktır. Bu süreçte belediye temsilcilerinin, akademisyenlerin ve diğer ilgili tarafların birbirleriyle deneyimlerini paylaşmaları ve bilgi-fikir alışverişinde bulunmaları amaçlamaktadır.
Kongreye çocuk katılımını sağlamak da kongre düzenleme ekibinin öncelikleri arasındadır. Bu amaçla fuar alanında çocuk katılımcılar için birbirinden farklı ve özel etkinlikler yer alacaktır. Ayrıca çocukların kendi önceliklerine yönelik fikir alışverişinde bulunabilecekleri Çocuk Çalıştayları da düzenlenecektir.

Kongre ile ilgili çalışmaları takip etmek için: www.cocukvesehir.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 1 =