1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu

1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu

ULUSLARARASI AHMET YAKUPOĞLU ŞEHİR, SANAT VE TASARIM SEMPOZYUMUNA HAZIRLANIRKEN…

“AHMET YAKUPOĞLU’NUN FELSEFESİ IŞIĞINDA…”

Kütahya, çinisi kadar çınarlarıyla, pınarlarıyla muhteşem bir şehir! Kütahya, Çanakkale’nin ruhunu barındıran Dumlupınar’ıyla kahraman bir şehir! Kütahya, en az Amasya kadar, en az 3 Safranbolu, en az 5 Beypazarı kadar tarihi bir şehir! Kütahya en az Bursa kadar Osmanlı, Konya kadar Selçukludur. Konya ne kadar Mevlana ise, Kütahya o kadar Mevlana’dır.

Kütahya, hikâyesi olan bir şehir! Kadim bir şehir! Taşı toprağı altın, havası buram buram Anadolu kokan bir şehir!

Domaniç’iyle kuruluşun beşiği, Dumlupınar’ıyla kurtuluşun eşiği olan şehir! Kütahya, sanatı ve sanatçısıyla değerli bir şehir! Sanat, kültür, tarih, doğa, yer altı kaynakları, bilinenler bilinmeyenler… Bir şehir ancak bu kadar zengin olabilir!

Üniversite olarak sadece eğitim öğretimle uğraşmayı yeterli görmüyoruz. Şehrin sanatına, kültürüne de dokunmak istiyoruz. Üniversite olarak bunu bir sosyal sorumluluk olarak değil, görevimiz olduğu için değil, Kütahya’yı sevdiğimiz için de yapıyoruz. Üniversite olarak şehre değer katmak istiyoruz. Bunu da şehrin değerlerine sahip çıkarak, şehrin değerlerini öne çıkararak yapmayı düşünüyoruz. Çünkü bir şehir sanatı ve sanatçısıyla değer kazanır, anlam bulur. Bilindiği üzere, tanınırlığı ülke sınırlarını aşmış Ahmet Yakupoğlu Kütahya’ya anlam katan, değer katan en önemli sanatçılarımızdan biridir. Kütahya sevdalısı bir sanatçıdır. İsmi şehriyle anılan nadir şahsiyetlerden biridir.

Dumlupınar Üniversitesi olarak, ordinaryüs profesör Süheyl Ünver Ekolünün son halkası, Türk Manzara resminin ustası Üsküdarlı Ressam Hoca Ali Rıza Beyin son temsilcisi, Minyatürde 21.Yüzyılın Nakkaş Levni’si, Halil Dikmen’den icazetli neyzeni, “Kütahyalı Ressam” Ahmet Yakupoğlu adına, doğumunun 98. yılında, ULUSLARARASI AHMET YAKUPOĞLU ŞEHİR, SANAT VE TASARIM SEMPOZYUMU düzenlemeye karar verdik. Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz sempozyumu uzun zamandır beklenen ve önemli bir eksikliği gidereceğini düşündüğümüz önemli bir çalışma olarak görmekteyiz.

Gelenekli hale getirmeyi düşündüğümüz sempozyumun bilim, sanat ve kültürümüze sağlayacağı katkıların yanı sıra, Unesco Yaratıcı Şehirler Ağındaki Kütahya’nın kültür, sanat ve turizm açısından daha iyi tanıtılmasına da büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum.

Bu yıl birincisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu’na sizleri davet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Sempozyumda buluşmak üzere, selam ve saygılarımı sunuyorum.

Sempozyum Başkanı Rektör Prof. Dr. Remzi GÖREN

SEMPOZYUM KONULARI
Resim
Heykel
Minyatür
Tezhip
Arkeoloji
Sanat Tarihi
Restorasyon
Mimarlık
İç Mimarlık
Kent Kimliği
Kent Estetiği
Yapılı Çevre
Çini
Hat
Seramik
Cam
Görsel İletişim Tasarımı
Endüstriyel Tasarım
Fotoğraf
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında Kütahya

Sempozyum Özel Konuları:
Ahmet YAKUPOĞLU ve Kütahya Şehri

anasayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin