1. Uluslararası – 5. Ulusal Ebelik Öğrenci Kongresi

Değerli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler,

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eskişehir Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü olarak 24-26 Nisan 2014 tarihlerinde Eskişehir’ de yapacağımız “I. Uluslararası – V. Ulusal Ebelik Öğrenci Kongresi” ni düzenliyor olmanın heyecanı içindeyiz.

Çok eski zamanlardan beri var olan ebelik, tarihin en eski ve en saygın mesleklerinden biridir. Sağlıklı toplumların oluşturulmasında dünyanın en önemli örgütleri olan DSÖ ve UNICEF anne ve bebek ölümlerini azaltmak, kadın sağlığını yükseltmek ve geliştirmek gibi üreme sağlığı sorunlarının çözümünde ebeleri “kilit insan gücü” olarak görmektedir. Bugün ebelik mesleğinin geliştiği, ebelerin gebelik ve doğum bakımı hizmetlerinde, bakımı veren ve doğumları bizzat yaptıran kişiler olduğu, birçok gelişmiş ülkede sezaryen oranlarının ve müdahaleli doğumların ve dolayısıyla anne ve bebek ölümlerinin daha az olduğu bilinmektedir.

Sona ermek üzere olan 2013 yılı içerisinde ülkemizde ebelikte doktora programlarının açılması mesleğimizi taçlandırmıştır. YÖK’ e bağlı üniversitelerin tüm ebelik bölümlerinde Dünya Ebeler Konfederasyonu ve Avrupa Birliği kriterlerine uygun ebelik lisans eğitimi müfredatı güncelleme çalışmaları hızla devam etmektedir. Sayısı gün geçtikçe artan ebelik öğretim üyeleri ile Ebelik Fakültesi olma yolunda çabalar sürdürülmektedir. Bu çabaları paylaşmak için Anadolu’ nun üniversite kenti Eskişehir’ de düzenleyeceğimiz kongremize katılımınızı bekliyor, bilimsel ve sosyal konularda birikimlerinizi bizlerle paylaşmanızı diliyor ve saygılarımı sunuyorum.

Doç. Dr. Fatma Deniz SAYINER
Kongre Başkanı

Ebelik mesleğinin bilimsel ve mesleki tabanının güçlenmesinde önemli katkıları olan ve 4 yıldır her yıl düzenlenen ebelik öğrenci kongresinin 2013 yılı “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olan Eskişehir’ de yapılacak olması ben ve arkadaşlarım adına onur vericidir. ESOGÜ Eskişehir Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü öğrencileri olarak kongremizde değerli katılımcılarımızla buluşmayı heyecanla bekliyoruz.

Yeliz TÜRKER
Kongre Öğrenci Başkanı

Kongre Merkezi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi, Eskişehir

Kongre Tarihi

24-26 Nisan 2014

Kongre Dili

Kongre dili Türkçe’dir.

Kayıt ve Danışma

Kayıt ve danışma masaları 24-26 Nisan 2014 tarihlerinde 08:00-18:00 saatleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde hizmet verecektir.

Bildiriler

Bildiriler daha sonra ilân edilecek olan web adresinden on-line olarak gönderilecektir. Bildiri gönderim kuralları ile ilgili detaylı bilgiler kongre web sitesinden duyurulacaktır.

Yaka Kartı

Tüm katılımcılar ve refakatçilerin kongre merkezi, stand alanları ve sosyal aktivitelere katılabilmeleri için kendilerine kayıt esnasında verilmiş olan yaka kartlarını takmaları gerekmektedir.

Katılım Sertifikası

Kongreye kayıt yaptıran tüm katılımcılara kongre sonunda “Katılım Belgesi” verilecektir.

Kongre Konuları

Ebelik Hizmetlerinde İnovasyon
Değişim Yönetimi
Kadın Merkezli Ebelik Bakımı
Gebelik ve Doğumda Holistik Yaklaşım
Ebelikte Liderlik
Ebelik ve Savunuculuk
Doğuma Hazırlık Eğitimleri
Doğal Doğum
Anne Dostu Uygulama ve Yaklaşımlar
Sezaryen Doğum
Doğum Ağrısını Gidermede İlaç Dışı Yöntemler
Gebelik, Doğum ve Doğum Sonu Dönemde Psikopatoloji
Doğum ve Kadın Yaşam Kalitesi
Gebelik, Doğum ve Pelvik Taban Egzersizleri
Güvenli Annelik
Adölesan Gebelikler
Ebelik Eğitimi
Ebelikte Yasal Düzenlemeler
Ebelik ve Örgütlenme
Ebelikte Kanıt Temelli Uygulamalar
Geleneksel Uygulamalar
Ebelik ve Adli Konular
Güncel Kadın Sağlığı Sorunları ve Ebelik Yaklaşımlar
Ebelik ve Güncel Sağlık Politikaları
Yenidoğan Bakımı ve İzlemi
Doğum Müdahaleleri ve Yenidoğan
Yenidoğan Bakımında Kanıt Temelli Uygulamalar
Aile Planlaması
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

http://www.eok2014.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.