1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi

1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi
5 Mart 2016 / Santralistanbul
Adı Konmamış Savaş: Çocuk İhmal ve İstismarı ​

Bana; ‘Toplumsal vicdan nedir?’ diye soracak olursanız ‘Çocuktur. Çocuk toplumsal vicdanın aynasıdır’ derim. Bunun yanında toplumun vicdanının çocuklarını nasıl koruduğu ve çocuklarına nasıl baktığı davranışlarıyla ölçülmesi gerektiğini savunurum.
Ama ne yazık ki bu coğrafyada çocuklarımız dövülerek bakılıyor, eğitiliyor ve büyütülüyor! Çocuklar sokağa terk ediliyor, suça itiliyor, zorla çalıştırılıyor, tacize-tecavüze uğrayıp fuhuşa zorlanıyor! Çocuklarımız siyasi amaçlarla kötüye kullanılıyor, öldürülüyor ya da cezaevine atılıyor! Suç ortada, suçlular da belli ama kimse bir şey yapmıyor!
Yani toplumsal vicdanımız zedelenmiş bu nedenle şiddet her kesimde ve her türde artıyor!
Savaşın olmadığı zamanlar dünyanın barış içinde yaşadığını düşünüyorsak yanılıyoruz! Çocuklarımız evlerde, sokaklarda, okullarda ve iş yerlerinde şiddetin bin bir çeşidine maruz kalıyorlarsa bu da bir savaştır!
Bu savaşı durdurmak adına hiçbir şey yapmıyor ve çocuklarınmızın yaralarını sarmıyorsak bu savaş sadece şimdilerde değil gelecekte de ağır sonuçları olan trajedilere neden olacaktır.
Bu çağrı, çocuklarımız için bir dayanışma çağrısıdır. Gelin anne babalar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, öğrenciler hep birlikte çocuklarımıza yönelik ihmal ve istismarı önlemek adına bir bütün, bir güç olalım!

Doç. Dr. Ayten Zara

1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi Düzenleme Kurulu
Düzenleme Kurulu Başkanı
​Ayten Zara

Düzenleme Kurulu Sekreterleri
Duygu Başak Gürtekin
Tuğçe Merve Aytaç
Düzenleme Kurulu Üyeleri
Amine Çalık
Ayşe Avcıoğlu
Berivan Kızılocak
Büşranur Yaşar
Damla Kasımoğlu
Elif İldem
Ezgi Gözegir
Fatma Aktaş
İrem Ecem Mumcular
Kader Tarhan
Meltem Turan
Nazlı Yıldız
Sena Seçkin
Stephanie Tasilaridis