1.Kodlayap – Hayal Et Tasarla Üret Şenliği Ulusal Afiş Tasarım Yarışması

Yapay zeka

Türkiye geneli resmî/özel tüm ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, yapay zeka hakkında farkındalık oluşturarak araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla Kodlayap-Hayal Et Tasarla Üret Şenliği adlı Ulusal Afiş Tasarım Yarışması.
TRABZON İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Konu: Yapay zekânın insan yaşamındaki yeri ve önemi.

Amaç: Günümüzün ve geleceğimizin en önemli teknolojilerinden biri olarak gösterilen yapay zekâ hakkında öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak, onları bu alanda araştırma yapmaya teşvik etmek.

Genel Esaslar
a) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b) Yarışmaya ülke sınırları içindeki tüm ortaokul ve lise öğrencileri başvurabilir. Katılımcıların eserlerinin dereceye girmesi durumunda katılımcılardan ayrıca öğrenim belgelerini ibraz etmeleri istenecektir.
Ödülleri kanuni temsilcileri (veli/danışman öğretmen) ile birlikte verilecektir.

c) Yarışmacılar bireysel olarak katılım yapabilirler.

d) Her yarışmacı yalnızca bir eser ile başvuru yapabilir.

e) Yarışmanın belirlenen konusu dışındaki eserler dikkate alınmayacaktır.

f) Eserlerin içeriğinde ve hazırlanma aşamasında kullanılan her türlü fotoğraf, resim, senaryo, söz vb. bizzat katılımcı tarafından üretilmiş veya kullanım haklarının katılımcıda olması, daha önce benzer nitelikli bir yarışmaya katılmamış, özgün veya telif haklarının satın alınmış olması gerekmektedir.

g) Eğer var ise, afiş tasarlarken kullanılan fotoğraflarda, insanların belirgin bir şekilde görünmemesi gerekmektedir. Ayrıca kullanılan görsellerde reklam içeren unsur yer almamalıdır.

h) Yarışma için gönderilen afişlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ya da herhangi bir iletişim ve reklam kampanyasında kullanılmamış, özgün olarak üretilmiş olması gerekmektedir.

i) Şartnamede belirtilen kurallara uygun bulunmayan eserler kayıt aşamasında veya diğer aşamalarda Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan seçici kurulca değerlendirmeye alınmayacaktır. Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan seçici kurul, hiçbir suretle eserlerin onaylanmasından ve yarışmanın diğer aşamalarında değerlendirmeye alınmayan eserlerden sorumlu tutulamaz.

j) Afişler bilgisayar ortamında Adobe Illustrator veya Adobe Photoshop programları kullanılarak tasarlanacak olup, harici gönderilenler (kağıt çalışması vs) dikkate alınmayacaktır. Afişin tasarlandığı programdaki orijinal çalışma dosyasının, bir sonraki maddede belirtilen formatla birlikte sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

k) Afişler, 50 x 70 cm ebatlarında, CMYK renk modunda en az 300 dpi çözünürlükte png ya da jpeg uzantılı olarak kaydedilerek yüklenmelidir.

l) Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan vb.) kullanılması yarışmacıya değerlendirme kriterinde belirtildiği gibi fazladan puan getirir.

m) Afiş tasarımları üzerinde katılımcı ile ilgili isim, logo, tarih vb. bilgiler yer almamalıdır.

n) Yarışmada ilk üçe kalan yarışmacılar için, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi bahçesinde yapılacak olan 1. Kodlayap Hayal Et Tasarla Üret şenliğinde stant açılacak ve yarışmacılara ödüller burada verilecektir.

o) Ödül için il dışından gelecek öğrencilere en az bir veli/danışman öğretmen eşlik etmesi zorunludur. Konaklama hakkında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından verilen bilgiler doğrultusunda veli/danışman öğretmen ile iletişime geçilecek, yol masrafları ise katılımcılara ait olacaktır.

p) Yarışma takviminde, ödül ve şartnamede mücbir sebeplerden ötürü meydana gelebilecek değişiklikler, http://trabzonarge.meb.gov.tr/ adresinden duyurulacaktır.

Başvuru Şekli
http://trabzonarge.meb.gov.tr/seninfikrin/ adresinde bulunan başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak başvuru yapılacaktır.

Yarışma takvimi
a) 4 Şubat Pazartesi – Yarışma şartnamesi için komisyon kurulması
b) 11 Şubat 2019 Pazartesi – Yarışma şartnamesinin yayınlanması ve yarışmanın başlaması
c) 18 Şubat 2019 Pazartesi – Seçici kurulun oluşturulması ve  http://trabzonarge.meb.gov.tr/ web sitesinde seçici kurulun ilanı
d) 17 Mayıs 2019 Cuma – Son başvuru tarihi
e) 31 Mayıs 2019 Cuma – Seçici kurulun puanları doğrultusunda ilk üç eserin duyurulması
f) 15 Haziran 2019 Cumartesi – Ödül Töreni

Değerlendirme ve Seçici Kurul
a) Seçici Kurul, Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilecek en az 5 (beş) asıl, 4 (dört) yedek üyeden oluşur.
b) Seçici Kurul asıl üyelerinin birinin veya birkaçının, mücbir sebeplere bağlı olarak değerlendirme toplantısına katılamaması durumunda, Kurul yedek üyelerle tamamlanır,
c) Değerlendirmede sonuçları ve puan doğrultusunda sıralamada ilk üç eserin görselleri
http://trabzonarge.meb.gov.tr/ web sitesi üzerinden yayınlanacak ve 1. Kodlayap Hayal Et Tasarla Üret şenliğinde ödüllendirilecektir.
d) Değerlendirme kriterleri aşağıdaki gibi olacaktır;

Değerlendirme kriterleri

Ödüller
Seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda, belirlenen ilk üç tasarımın sahipleri 1. Kodlayap Hayal Et Tasarla Üret şenliğinde, kendilerine açılan stantta ürünlerini sergileyecek ve ödüllerini burada alacaklardır.
Birincilik Ödülü : Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü : Dizüstü Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü : Tablet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin