1. GAZETECİ GÖZÜYLE KIRKPINAR FOTOĞRAF YARIŞMASI

KONU: Kırkpınar’ın başkenti Edirne’de görev yapan gazeteciler arasında ”Gazeteci gözüyle Kırkpınar” fotoğraf yarışması düzenlenecektir.

 YARIŞMANIN AMACI: Kırkpınar’ı birebir soluyan, her anını yaşayan ve tanık olan, Edirne’de görev yapan gazetecilerin objektifinden Kırkpınar’ın gazeteci refleks ve perspektifiyle vurgulanması,  fotoğraf kareleri aracılığıyla paylaşılması amaçlanmaktadır.

 YARIŞMANIN KAPSAMI: Kırkpınar’ın önemini vurgulamak amacıyla, gazetecilerin gözünden Kırkpınar kültürünün her alanına değinilmesi için düzenlenen fotoğraf yarışmasıdır.

 KATILIM KOŞULLARI:

1-Yarışma fotoğraf dalındadır. Yarışmaya yalnızca Edirne’de görev yapan ulusal ve yerel gazete/ajans muhabirleri katılabilir.

Katılımcıların hangi ulusal ve yerel gazete/ajans ta görev yaptığına dair, görev yaptığı kurumdan resmi yazı getirmeleri zorunludur.

 2-Eserlerin juri değerlendirilmesi için basılması şarttır. Uzun kenarı en fazla 45, kısa kenarı en az 18 cm ebatlarında baskı ile birlikte eserlerin yer aldığı CD ile birlikte teslim edilecektir. Yarışma, jüri üyeleri dışında herkese açık olup, baskı dalında (siyah-beyaz ve renkli) yapılacaktır.

Her aday yarışmaya en fazla 5 (Beş) adet eserle katılabilir.
3-Eserler renkli, çalışmalar alıntı veya kopya olmayıp, aynı zamanda photoshop gibi resim düzenleme programları yardımıyla fotoğraflarda değişiklikler yapılmaması, tamamen fotoğrafçının orijinal ürünü olmalıdır.
4-Baskıların arka sağ alt köşesine, gazetecinin kendisini anımsatmayacak bir rumuz yazılmalıdır. Gazeteci yarışmaya birden fazla eserle giriyorsa, özgün rumuzunun yanına eserleri numaralandırarak başvurmalıdır.
Örneğin, Makroobjektif rumuzuyla giren gazeteci yarışmaya 3 eserle katıldığı farzedilirse. Bu gazeteci fotoğrafların arka sağ alt köşesine, 1. fotoğraf için Makroobjektif-1, 2. fotoğrafı için Makroobjektif-2, ve son fotoğrafı için Makroobjektif-3 yazmalıdır.
5-Her katılımcı, eksiksiz dolduracağı başvuru formunu baskı fotoğraf/fotoğrafları ve CD yi bir zarfa koyarak, zarfın üzerine rumuzu yazıp fotoğraflar ile birlikte Edirne Belediye Başkanlığı’na gönderecektir/teslim edecektir. CD’siz katılımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
6-Fotoğrafların hasar görmeyecek şekilde gönderilmesine özen gösterilmelidir. Aksi bir durumda, sorumluluk kabul edilmeyecektir.
7-Yarışmada ödül alan ve satınalmaya layık görülen fotoğrafların kullanım hakları Edirne Belediyesi ve sanatçıya ait olacaktır. Edirne Belediyesi, gerektiğinde eser sahibinin adını belirterek fotoğrafları tanıtım amaçlı kullanabilir.
8-Yarışmada 1. – 2. ve 3.’lerin yanı sıra, juri özel ödülü, İpsalalı Kel Aliço ödülleri verilecektir.

 
YARIŞMA TAKVİMİ
SON KATILIM TARİHİ 15 HAZİRAN 2012
SEÇİCİ KURULUN TOPLANMASI VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI 22 HAZİRAN 2012
(Sonuçlar, aynı gün yapılacak basın toplantısı ile açıklanacak ve aynı zamanda Belediyenin www.edirne.bel.tr isimli web sitesinde de yayınlanacaktır.

SEÇİCİ KURUL
Nihan AKDERE

EDİRNE BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCISI
Lütfü KARAKAŞ

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
Hamza ŞAHİN
 
TÜRKİYE FOTO MUHABİRLERİ DERNEĞİ GENEL SEKRETERİ
Seyfettin SELİM

KIRKPINAR AĞASI
Alaaddin ALTINDİŞ

EDİRNE BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
Seçici Kurul en az 3 (üç) üye ile toplanabilir.

ÖDÜLLER
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 2.000.-TL+PLAKET
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ 1.250.-TL+PLAKET
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ 1.000.-TL+PLAKET
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ 750.-TL+PLAKET
KELALİÇO PEHLİVAN ÖDÜLÜ 500.-TL+PLAKET
AĞA SELİM  ÖDÜLÜ 500.-TL+PLAKET
MANSİYON/SATINALMA (5 ADET) 250.-TL+KATILIM BELGESİ
 

Yarışma Sekreteri : Ayhan DAĞLI–Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu

 Elektronik Posta    : basinmd@edirne.bel.tr

Telefon                    : 0 284 214 80 62