1. Future Science Team Bilim-Kurgu Öykü Yarışması

Bu sene KreatifBiri ekibi iş birliği ile ilkini düzenleyeceğimiz ve bundan sonra gelenek haline getirmeyi hayal ettiğimiz Bilim-Kurgu Öykü Yarışması başlıyor!

“Ben artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum.” diyen Nazım Hikmet gibi, biz de artık sadece okumak değil, yazmak ve yaratmak istiyoruz. Kafanızda dönen senaryoları, farklı hikayeleri kağıda dökme zamanı gelmiştir belki?

10 Temmuz-10 Eylül tarihleri arasında başvuruya açık olan yarışmamız hakkında detaylı bilgiyi ve başvuru sayfasını aşağıdaki sekmelerde bulabilirsiniz.

Genel Bilgiler
Sevgili yarışmacı adayları,

Bizimle birlikte bu heyecana ve göreve ortak olacağınız için öncelikle çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz. Birlikte 3. yıla yaklaştığımız ve her ay değişik etkinlikler, buluşmalar ve yarışmalar düzenleyerek, öğrenirken-düşündüren Future Science Team olarak, bu sefer de yaratıcılığımızı ortaya koymak, yaratıcılığınızı paylaşmak istiyoruz ve bundan sonra her sene düzenlemeyi hedeflediğimiz Bilim-Kurgu Öykü Yarışmasının ilki için kolları sıvamış bulunuyoruz. Eğer siz de kendinize, yaratıcılığınıza, kaleminize ve en önemlisi hayal gücünüze güveniyorsanız, bu yaz öykülerinizi okumak için sabırsızlandığımızı bilmenizi isteriz. Şimdiden berrak ve özgür bir zihin, yıldızlı bir gökyüzü ve kolaylıklar dileriz!

Genel Bilgilendirme;
Yarışma, tüm bilim severlere açıktır ve iki aşamadan oluşmaktadır.

İlk olarak, “ön eleme jürisi formu” oluşturarak bize yardım edecek olan gönüllü arkadaşlarımızı bilim-kurgu severler arasından seçtik. Bu ön eleme jürisinin görevi, gelen tüm öyküleri okuyup, belirlenen kriterlere göre puanlayıp ilk 10 öyküyü belirlemektir. Öyküler, ön eleme jürisine bir kurul üyesi tarafından isimsiz olarak ulaştırılacaktır. Bu kısımda sizlerin göndermiş olduğu öyküleri okuyup, fikir alışverişi yapıp puanlayarak ilk 10 öyküyü belirleyeceğiz ve bunu mümkün olan en kısa zamanda yapacağız. İlk 10’a giren ve giremeyen öykülerin sahiplerine geri bildirimler mail yoluyla yapılacaktır. İkinci aşama olarak ise, seçilen 10 öykü, profesyonel kurul tarafından okunarak ilk 3 öykü belirlenecektir. Süreç içerisinde ve sonunda itirazlarınızı mail yolu ile yapabilirsiniz. Geri bildirimler açık bir şekilde sizlere iletilecek ve süreç tüm şeffaflığı ile paylaşılacaktır.

Yarışmanın Genel Kuralları;
Yarışma 11 Temmuz 2018 tarihinde başlayıp, 10 Eylül 2018 tarihinde sonlanacak ve öyküler futurescienceteam.org adresindeki başvuru formuna Word veya PDF dosyası olarak eklenecektir.
Öyküler, 2500 kelime sayısını aşmayacak şekilde, imla kuralları ve konu bütünlüğüne uygun bir şekilde yazılmalıdır. Kelime sayısı, puanlamaya etki edecektir.
Öykülerin, yaratıcı ve özgün bir şekilde yazılmasını bekliyoruz. Herhangi bir intihal tespitinde yarışmacı yarışmadan diskalifiye olacaktır.
Alıntı yapılması durumunda muhakkak referans verilmesi gerekmektedir.
Adaylar 1 veya 2 öykü ile, en fazla 2 öykü ile katılabilecektir.

Değerlendirme
Kelime Sayısı: En fazla 2500 kelime ve en az 2000 kelime olacak şekilde ölçeklendirilerek puanlama yapılır.
İmla Kuralları ve Türkçenin doğru kullanımı: Kelimelerde yazım hataları, anlatım bozuklukları, cümle yapıları, noktalama hatalarına dikkat edilerek puanlandırılır.
Özgünlük: Öykünün yazarın yaratıcılığı doğrultusunda ve başka bilim-kurgu senaryolarına benzerliği ve bıraktığı farklı etki doğrultusunda puanlandırılır.
Tutarlılık: Öykünün giriş, gelişme ve finalinin birbiri ile tutarlı ve bağlantılı olması doğrultusunda puanlandırılır.
Akıcılık: Öykünün başlangıcından sonuna kadar akıcı, sürükleyici olarak ilerlemesi doğrultusunda puanlandırılır.
Etkileyicilik: Öykü finalinde, öykünün okuyucu üzerinde bıraktığı etki doğrultusunda puanlandırılır. Sıkıcı, sıradan, iyi, çok etkileyici olmak üzere ölçeklendirilebilir.
Cinsiyet Eşitliği: Öyküde geçen karakterler ve bu karakterlere cinsiyetlerine göre biçilen özelliklere dikkat edilir.
Duruluk: Öykünün barındırdığı gereksiz detaylara dikkat edilir. Anlatımın mümkün olduğu kadar sade ve duru olması beklenir.