1. Antalya Kimya Olimpiyatları

Değerli Antalya’lılar,

2015 yılında NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ almış bir ​bilim insanınına sahip ​ülke vatandaşları olarak KİMYA alanında birikimli gençleri hedeflerini yükseltmek üzere teşvik edilmesini önemseyerek bu projeyi gerçekleştirmekteyiz.

G​eleneksel​leşmesini umduğumuz Antalya Kimya Olimpiyatlarının bu yıl 1.cisi yapılacaktır.

Antalya Kimya Olimpiyatlarının organizasyonu, Akdeniz Üniversitesi ​Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Bölümü ve ​Antalya Büyük Şehir Belediyesi ev sahipliğinde, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve A.Ü.​ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı desteği ile düzenlenmektedir.

GENEL BİLGİLER

1. ​Antalya Kimya​ Olimpiyatı​, ​ilk yıl için Antalya​ genelinde 10 ve 11’inci sınıf lise ​öğrencileri arasında yapılmaktadır.
2. Olimpiyata başvuru, ​http://antalyakimyaolimpiyati.akdeniz.edu.tr/basvuru adresinde 15 Şubat 201​6 tarihinden itibaren online olarak yapılacaktır. Başvuran öğrenciler, yarışmaya alınacakları derslikleri ve numaralarını, yarışmadan önce internet aracılığıyla öğrenebileceklerdir
3. Antalya Kimya Olimpiyatı eleme sınavı 15 Nisan 2016 tarihinde, sabah saat 10:00’da test yöntemiyle Akdeniz Üniversitesi kampüsünde veya Kampüse yakın konumdaki bir okulda, sınav öncesinde adaylar için belirtilen bazı dersliklerde yapılacaktır. Katılımcı sayısının yüksek olması durumunda 2 aşamalı sınav ile 16 Nisan 2016 tarihinde elemeli süreç devam edecek.
4. Olimpiyatlarla ilgili duyurular, sonuçlar, örnek sorular web sitemizden organizasyondan hemen sonra ​öğrenilebilecektir.
5. Ödül töreni 17 Nisan ‘da, festival finalinde yapılacaktır.

KİMYA OLİMPİYATI DÜZENLEME AMAÇLARIMIZ

1. Kimya olimpiyatlarının düzenlenmesindeki birincil amaç, lise öğrencileri tarafından kimya bilim alanına ilgi ve sevgi duymalarını sağlamaktır. Gençlerimizin bilimsel bilgiyi yoğun olarak içselleştirdikleri özel bir dönemde, Prof.Dr. Aziz SANCAR gibi doğru bir rol modele öykünmelerini kimya yolu ile sağlamak ; ayrıca yaşamımızdaki kimya olaylarına dikkatlerini çekmek, malzeme-madde bilgisi konusundaki birikimlerini gösterebilme imkanı vermek ve kimya alanında özgün yaklaşımlar/düşünceler üretebilecek yetenekli öğrencileri düzeyli ve eşit koşullarda yarıştırarak onurlandırmak ve ödüllendirmektir.
2. Antalya’da bir Kimya Olimpiyatı düzenleme gayretlerimizin diğer bir gerekçesi de Akdeniz Üniversitesine en yakın paydaş konumunda olan MEB Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve müdürlüğe bağlı liselerde öğrenim gören lise öğrencileri ile tüm öğretmenler arasında bilimsel bir bağ kurarak kendilerini Akdeniz Üniversitesine çekebilmek, yani kimya potansiyeli olan Antalyalı öğrencilere yine Antalya’da temel yüksek öğrenim fırsatını sunmaktır.
3. ​Lise yaş dönemindeki öğrenciler olimpiyatlar açısından kritik bir grup olup zihinsel potansiyellerini olabilen en yoğun şekilde kullanmaları gerekir. Özellikle kimyasal elementler ve kimya olayları üzerine düşünmenin ve açıklama üretmenin “bireyi geliştiren” yönünü algılamaları, sorular kurgulayarak veya sorarak muhakeme yeteneklerini arttırmayı, bilimsel düşünme yeteneği kazanıp öğrendikleri konularda yoğun analizler/sentezler yapmalarını sağlamak diğer önemli gayelerimizdendir.
4. Ülkemizde sportif alanda yeteneklerini ve hedeflerini geliştirebilen gençler kısmen de olsa fırsatlar yakalayabiliyor iken bilimsel potansiyelleri dolayısı ile “deha” olduğu düşünülen üstün zekalı öğrencilerimiz dahi bu yeteneklerini gösterebilecekleri bilimsel nitelikteki olimpiyat organizasyonları bulmakta sıkıntı çekmektedirler. Bu ve benzeri organizasyonlar bilimsel vizyonu ve bilimsel düşünce üretme becerileri olan gençler için yaşam alanı niteliğinde olacaktır/olmalıdır
5. Bilimsel olimpiyat organizasyonlarında, tüm üniversitelere büyük görev düşmektedir. Sadece üniversiteler değil, olimpiyatı yapılacak alandan beslenen tüm sektörel aktörler, eğitim ve araştırma kurumları bu konuda inisiyatif üstlenmelidirler. Akdeniz Üniversitesi olarak, özellikle, kimya alanında kendini geliştirmiş, takdire şayan bilgi birikimi, yaratıcılık ve bilimsel kültürü olan öğrencilerimizi onurlandırıp, kimya ve diğer temel bilimleri seven yeni öğrenciler, her kuşak ile daha çok artan bilimsel merak ve ilgi en büyük kazanım olarak görülmektedir.
6. Gençlerin hedef sıkıntısı çektikleri ve ezbere dayalı eğitim süreçlerinde yıprandıkları bir zeminde kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir bilim yarışması düzenlemenin ülkemiz açısından da önemli olduğuna inanıyoruz.
7. Lise öğrencileri olimpiyatlar açısından kritik bir kütle olup zihinsel potansiyellerini olabilen en yoğun şekilde kullanmaları, olaylar üzerine düşünmenin ve açıklama üretmenin geliştiren yönünü algılamaları, sorular kurgulayarak veya sorarak muhakeme yeteneklerini arttırmayı, bilimsel düşünme yeteneği kazandırıp öğrendikleri konularda yoğun analizler/sentezler yapmalarını sağlamaktır, başka önemli gayelerimizdendir. .
8. Potansiyeli olan öğrencilerin olimpiyat sürecinde benzer özelliklerdeki arkadaşlar edinmesi, sosyal temaslar kurarak iletişim becerilerini geliştirmeleri, hatta ortak çalışma veya inceleme projeleri üretmeleri beklenen diğer hedeflerimiz arasındadır.
9. Antalya’da Kimya Olimpiyatı düzenleme gayretlerimizin diğer bir gerekçesi de Akdeniz Üniversitesi ile, en doğal paydaşımız olan MEB bağlı liselerde öğrenim gören öğrencileri ile öğretmenler arasında bilimsel bir bağ kurarak kendilerini Akdeniz Üniversitesine çekebilmek, yani potansiyeli olan Antalyalı öğrencilere yine Antalya’da temel yüksek öğrenim fırsatını sunmaktır.

Doç.Dr. Memduh Sami TANER
Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Bşk.

Başvuru Açılış : 15 Şubat 2016
Başvuru Bitiş : 05 Mart 2016

Genel Koordinatör

Doç.Dr. Memduh Sami TANER

Olimpiyat Sekreteryası

Y. Kimyager Ömer MANAP

Sık Sorulan Sorular

Her okuldan kaç öğrenci katılabilir?
Bir liseden en fazla 4 (10 ve 11. sınıf başına en fazla 2’şer kişi), öğrenci katılabilir. (10 ve 11. sınıf)​
Sınava girişte yaş sınırlaması var mı?
Hayır yok. 10 veya 11-inci sınıf öğrencisi olmanız yeterli.
11’inci sınıfı öğrencisi, 10’uncu sınıfı kontenjanından başvurabilir mi?
Hayır. Fakat, 10-uncu sınıf öğrencisi isterse, 11-inci sınıf kontenjanından katılabilir.
Sadece online başvuru yeterli mi?
Evet yeterlidir. Başvurunuzun durumunu web sitemizden takip ediniz. http://antalyakimyaolimpiyati.akdeniz.edu.tr
Kayıt işlemimin tamamlandığını nasıl anlayacağım?
Başvuru formu bize ulaştığında web sitemizde yayınanacak olan katılımcı listesinden kendinizi gördüğünüz de başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Lütfen web sitemizi takip ediniz.
Antalya’yı hiç bilmiyoruz. Oraya gelince ulaşım konusunda bilgilendirir misiniz?
Akdeniz Üniversitesi’nin yeri oldukça kolay bir yerdedir. Otogara 2 km mesafededir.
Sınava gireceğim yeri nasıl öğreneceğim.
http://antalyakimyaolimpiyati.akdeniz.edu.tr sitemizden duyuru ve listeleri takip edebilirsiniz.
Okuldan belge almak gerekli midir?
Evet 10. veya 11. sınıf öğrencisi olduğunuzu gösteren bir belge gereklidir..
Dışarıdan gelen katılımcıların ne zaman gelmesi uygun olur. Dışarıdan gelecek katılımcılara kalacak yer konusunda yardımcı olur musunuz?
Olimpiyat sınavında konaklama öğrencinin tamamen kendisine aittir. Şehir dışından gelecek öğrenciler uzaklığa ve ulaşım şekline göre kendi planlarını yapmalıdırlar. Sınav saat 10’da yapılacaktır. Olabilecek aksi durumlar için, saat 9’da sınav yerinde olmaya çalışınız.
Ayrıca çok uzak mesafeden gelecek ve burada bir gün kalması gereken öğrenci ve veliler için, üniversite çevresinde, öğretmen evi, pansiyon ve oteller mevcuttur.