1. AFSAD Kısa Film Yarışması

1. AFSAD Kısa Film Yarışması

40. Kuruluş yılını kutlayan AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) bu yıl ilk kez Kısa Film Yarışması düzenliyor.

Kısa Film Seminerleri ile sanata ve sinemaya katkı veren AFSAD, Kısa Film Yarışması ile 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de üretilen kısa filmleri alanında önemli isimlerden oluşan jüri üyeleri önüne çıkaracak.

Kısa film yapımını teşvik etmek, gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, gösterimlerini yaparak seyirci ile buluşturmak gibi amaçlarla yola çıkan ve konu sınırlaması olmayan yarışmanın başvuruları 1 Eylül – 1 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Kurgusal (Deneysel filmler de bu kategoride değerlendirilecek), Canlandırma ve Belgesel olmak üzere üç kategoriden oluşan yarışmanın sonucunda, Aralık ayı içinde yapılacak final gösterimleri ile jüri tarafından seçilen filmler seyirci ile buluşacak. Gelecek yıllarda da devam etmesi amaçlanan yarışma, tüm kısa film yapımcıları ve izleyicilerinin katılımını bekliyor.

KATILIM KOŞULLARI

1-AFSAD Yönetim Kurulu üyeleri, Yarışma Düzenleme Kurulu üyeleri, Yarışma Danışma Kurulu üyeleri, Jüri üyeleri ve birinci dereceden yakınları, AFSAD çalışanları ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

2-Yarışmaya 1 Ocak 2016 tarihinden sonra çekilen Türkiye yapımı kısa filmler katılabilir.

3-Yarışmada filmler Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma/Animasyon olmak üzere üç kategoride değerlendirilecektir.

4-Yarışmaya katılacak kurmaca ve canlandırma/animasyon filmler en fazla 20 dakika, belgesel filmler ise 30 dakika uzunlukta olmalıdır.

5-Filmler Türkçe değilse Türkçe altyazılı ve hepsi İngilizce altyazılı olmalıdır.

6-Katılan eserlerin derecesi ne olursa olsun AFSAD tarafından düzenlenen çeşitli yurt içi ve yurt dışı kültürel etkinliklerde kullanılması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır. Bu konuda gerekli bilgi eser sahibine verilecektir. Ayrıca yarışmanın tanıtımı amacıyla filmlerden küçük kesitler veya fragmanlar mecralarda (televizyon, radyo, internet, v.s. ..) gösterilebilir.

7-Yarışmaya gönderilen eser içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik v.b. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali, başvuru sahibinin(yönetmen/yapımcı) sorumluluğundadır. Yarışma düzenleyicisi AFSAD bu durumdan hukuken sorumlu değildir.

8-Yarışma Başvuru Formu ve şartnamesinde tek kişinin imzası bulunmalıdır ve imza sahibi, eserin yasal sahibi olmalıdır. Eserin oluşmasında kaç kişi bulunursa bulunsun ödül sadece belgelerde imzası bulunan eserin sahibine verilecektir. Ayrıca söz konusu belgelerde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu imza sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk imza sahibine aittir.

9- Ön elemeyi geçmiş filmler oluşturulacak programda izleyici ile buluşacaktır.

10-Ödül alan yönetmenlere birer başarı plaketi verilir.

11-Ön Jüri ve Jüri kararı kesindir.

12-Ön elemeyi geçen filmler için gereken yarışma gösterim kopyaları, eser sahipleri tarafından dijital video (HD-H264) formatında hazırlanmalı ve Yarışma Düzenleme Kurulunun Bestekar Sok. 28/21 Çankaya/ANKARA adresine yarışmanın başlamasından en geç 1 hafta önce ulaştırılmalıdır.

13-Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 01.12.2017 tarihidir. Katılımcılar en geç bu tarihe kadar afsadkisafilmyarismasi@afsadsinema.net adresine, konu bölümüne filmin ve yönetmenin adını yazarak aşağıda yazılı belgeleri göndermelidir.
• Filmle ilgili istenilen bilgileri eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
• Filmin İngilizce altyazılı , Youtube veya Vimeo linki ve şifresi
• Filmden iki adet görsel (jpeg formatında, en az 1920X1080 piksel boyutlarında)

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi http://www.afsadsinema.net