Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
Ümraniye Belediyesi 11. Geleneksel Yarışmalar
 » 
Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
a aa
 • FaceBook ta paylaş
 • Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
  Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Samanyolu Eğitim Kurumları’nın bu sene ikincisini düzenlediği Eğitim Metotları Proje Yarışması’nda (EMEPYA)  okulumuz öğretmenlerinin hazırladığı “Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları” projesiyle İlköğretim Fen Alanında Türkiye birincisi olmuşlardır.

  Proje Adı : Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Amaç: Masalarımızda oluşan enerji çeşitlerini birbirine dönüştürerek, toplam enerjinin daima korunduğunu göstermek.

  Böylece öğrencilerimiz :

  a)      Madde ve enerji arasındaki ilişkiyi,

  b)      Maddenin enerjinin yoğunlaşmış bir şekli olduğunu,

  c)       Enerjinin bir iş yapabilme yeteneği olduğunu,

  d)      Enerjinin işe, işin enerjiye dönüştüğünü,

  e)      Enerji olmadan hiçbir işin yapılamayacağını anlayarak, enerji kaynaklarının önemini, israf edilmemesi ve korunması gerektiğini anlar.

   
   Madde, ısı, elektrik, ışık ve ses; İÖO’nun 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okutulan ortak konulardır. Bu sınıflarda ısı, elektrik, ışık ve sesin bir enerji çeşidi olduğu ve maddeye etki ettiği, enerjinin çeşitliliği, dönüşümü, korunumu sıkça dile getirilmektedir.

  Enerji ve enerji tasarrufunun günümüzün en önemli konularından biri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin konuya dikkatlerini çekmek için tüm enerji çeşitlerini bir araya getirip birbirine dönüştürmeyi düşündük.

   Düzeneğimiz 2 adet, 2 katlı, tekerlekli 120 ve 80 cm yüksekliğinde iki masadan oluşuyor. Dönüşüm araçlarımız masalara bağlanmış durumda.1. masamızda 120 cm yükseklikten ipe bağlı yük bırakıldığında güçlü bir elektrik motoru yardımıyla elektrik üretiliyor. Bu sırada PE – KE – EE dönüşümü gerçekleştiğini görüyoruz. Oluşan bu enerji ile masa üzerindeki zil çalıyor, lamba yanıyor, pervane dönüyor, voltmetre ve ampermetre sapıyor. Böylece üretilen elektrik enerjisi, ses E’ne, ışık E’ne, ısı E’ne ve kinetik E’ye dönüşüyor.

  1.Masaya ek olarak; bisiklet pompası yardımıyla atomik pot.E’ni artırdığımız bir pet şişeyi fırlatarak PE ‘nin depolanabileceğini ve kinetik E’ye dönüştüğünü gösteriyoruz.

  2.Masamızda 14 ayrı etkinlik düzenleyerek Elektrik E, Isı E, ışık E, kim.E – ses E, pot E ve kinetik E’ lerin birbirine dönüşümlerini gerçekleştiriyoruz.

  Bu dönüşümleri gerçekleştirmek için yedekleri ile beraber 2 güç kaynağı, 2 piknik tüpü, ilgili araçlar ve gereçler kullanıyoruz. İyi örnek teşkil etmek için emniyet gözlüğü ve eldiven de kullanmayı ihmal etmiyoruz. Her şey normal gittiğinde 30 dk da gösterimiz tamamlanıyor.  

  Son olarak seyredenlere çok ilginç gelen enerji dönüşümünde ; 1 m -3m hacmindeki balonumuzun ocağını tutuşturarak (kapalı alanda) uçuruyoruz. Kapalı alanın tavanına kadar yükseliyor. Ocak sönünce yere iniyor. Bu sırada ısı EpE _ kE dönüşümünü gerçekleşiyor.

  Sonuçlar :
  ·         Gösterimizin süresi 30 dk civarında,

  ·         İstenildiği kadar tekrar edebiliyoruz.

  ·         Sadece istenilen kısmını kullanabiliyoruz.

  ·         Tekerlekli olduğundan sınıf sınıf gezdirebiliyoruz.

  ·         Lab’ın bir köşesinde 1m2 kadar yer kaplıyor.

  ·         Bilim şenliklerimizin gözdesi,

  ·         Bölge zümre çalışmalarında ve seminerler de kullanıyoruz.

  ·         Parçalar eklenip çıkarılabiliyor.

   Öneriler :
  ·         Projemiz ders araçları yapım merkezleri tarafından pratikleştirilip daha kullanışlı hale getirilebilir ve değiştirilip geliştirilebilir.

  ·         İkinci masamız üzerine 60 cm çaplı dönerli bir dairesel levha koymayı düşünüyoruz.

  ·         Meslektaşlarımızın örnek almalarını ve onların daha iyilerini yapmasını diliyoruz.

  ·         Öğrencilerimizin de enerji ile ilgili yeni projeler yapmalarına vesile olursa seviniriz.

  Gelen aramalar: yürüyen enerji

  BENZER HABERLER

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Sosyal Medya Okuryazarlığı Eğitmen Eğitimi

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Sosyal Medya...

  T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Microsoft Türkiye ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği toplumun farklı kesimlerinin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve Türkiye’nin e-dönüşümüne destek vermek temel vizyonu ile Türkiye’nin 81 ilinde ortak sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştirmeye devam etmektedir. Ortak olarak geliştirilen “Geleceğini Tasarla Programı” ile de eğitim, girişimcilik...

  “CERN ve Bir Evren Bulmacası” Konferansı

  “CERN ve Bir Evren Bulmacası”...

  ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, ÇOMÜ Rektörlüğü ve TÜBA ortak organizasyonu ile 8 Aralık 2014 Pazartesi günü saat 14:00’te Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda “CERN ve Bir Evren Bulmacası” başlıklı bir konferans verecektir. Konferansta, CERN’deki araştırmaların cevabını bulmaya çalıştığı ana...

  Çanakkale Araştırmaları Dergisi’nin Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl (1915-2015) Özel Sayı Makale Çağrısı

  Çanakkale Araştırmaları Dergisi’ni...

  Makale Çağrısı/ Call for Papers    2015 Bahar (Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı) Özel Sayısı  2015 Special Issue in Honour of the 100th Anniversary of the Gallipoli Battle Kıymetli Bilim İnsanı, Değerli Araştırmacı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Araştırmaları Dergisi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü münasebetiyle 2015 Özel Sayısı yayınlanacaktır. İlgili sayıda, Çanakkale Muharebeleri’ne dair askerî, siyasî,...

  IBM Bluemix Girls’ Night

  IBM Bluemix Girls’ Night

  Değerli Araştırmacılarımız, 27 Kasım 2014 tarihinde Bilkent Cyberpark’ta düzenlenecek IBM Bluemix Girls’ Night Out Gecesi etkinliğine davetlisiniz! Teknoloji alanında başarılı ve yaratıcı kadınları bir araya getiren, bilişim ve teknoloji ile ilgili tecrübelerin paylaşılacağı IBM Bluemix Girls’ Night Out Gecesi’nde kariyer gelişiminiz konusunda yöneticiler ile sohbet etme şansını yakalayacaksınız. Katılımlarınızı bekliyoruz....

  Aksaray Üni. Öğretim Üyesi Alım İlanı

  Aksaray Üni. Öğretim Üyesi Alım İlanı

  AKSARAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz birimlerinde açık bulunan ve aşağıda birim ve unvanı belirtilen kadrolara 2547 sayılı Yükseköğretim Kanun’unun ilgili maddeleri ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanun’unun 48. maddesine göre öğretim üyesi alınacaktır. Adayların, Üniversitemiz web sayfası (www.aksaray.edu.tr) Bilgi/Belge bölümünde yayınlanan “Aksaray Üniversitesi Akademik Yükseltilme ve Atanma Ölçütleri Yönergesi”nde belirtilen asgari...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  Yorum yapma kapalı.
  girişimcilik zirvesi gelişen teknoloji günleri bilişim kongre yakın yaşam