Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
 » 
Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
a aa
 • FaceBook ta paylaş
 • Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
  Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Samanyolu Eğitim Kurumları’nın bu sene ikincisini düzenlediği Eğitim Metotları Proje Yarışması’nda (EMEPYA)  okulumuz öğretmenlerinin hazırladığı “Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları” projesiyle İlköğretim Fen Alanında Türkiye birincisi olmuşlardır.

  Proje Adı : Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Amaç: Masalarımızda oluşan enerji çeşitlerini birbirine dönüştürerek, toplam enerjinin daima korunduğunu göstermek.

  Böylece öğrencilerimiz :

  a)      Madde ve enerji arasındaki ilişkiyi,

  b)      Maddenin enerjinin yoğunlaşmış bir şekli olduğunu,

  c)       Enerjinin bir iş yapabilme yeteneği olduğunu,

  d)      Enerjinin işe, işin enerjiye dönüştüğünü,

  e)      Enerji olmadan hiçbir işin yapılamayacağını anlayarak, enerji kaynaklarının önemini, israf edilmemesi ve korunması gerektiğini anlar.

   
   Madde, ısı, elektrik, ışık ve ses; İÖO’nun 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okutulan ortak konulardır. Bu sınıflarda ısı, elektrik, ışık ve sesin bir enerji çeşidi olduğu ve maddeye etki ettiği, enerjinin çeşitliliği, dönüşümü, korunumu sıkça dile getirilmektedir.

  Enerji ve enerji tasarrufunun günümüzün en önemli konularından biri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin konuya dikkatlerini çekmek için tüm enerji çeşitlerini bir araya getirip birbirine dönüştürmeyi düşündük.

   Düzeneğimiz 2 adet, 2 katlı, tekerlekli 120 ve 80 cm yüksekliğinde iki masadan oluşuyor. Dönüşüm araçlarımız masalara bağlanmış durumda.1. masamızda 120 cm yükseklikten ipe bağlı yük bırakıldığında güçlü bir elektrik motoru yardımıyla elektrik üretiliyor. Bu sırada PE – KE – EE dönüşümü gerçekleştiğini görüyoruz. Oluşan bu enerji ile masa üzerindeki zil çalıyor, lamba yanıyor, pervane dönüyor, voltmetre ve ampermetre sapıyor. Böylece üretilen elektrik enerjisi, ses E’ne, ışık E’ne, ısı E’ne ve kinetik E’ye dönüşüyor.

  1.Masaya ek olarak; bisiklet pompası yardımıyla atomik pot.E’ni artırdığımız bir pet şişeyi fırlatarak PE ‘nin depolanabileceğini ve kinetik E’ye dönüştüğünü gösteriyoruz.

  2.Masamızda 14 ayrı etkinlik düzenleyerek Elektrik E, Isı E, ışık E, kim.E – ses E, pot E ve kinetik E’ lerin birbirine dönüşümlerini gerçekleştiriyoruz.

  Bu dönüşümleri gerçekleştirmek için yedekleri ile beraber 2 güç kaynağı, 2 piknik tüpü, ilgili araçlar ve gereçler kullanıyoruz. İyi örnek teşkil etmek için emniyet gözlüğü ve eldiven de kullanmayı ihmal etmiyoruz. Her şey normal gittiğinde 30 dk da gösterimiz tamamlanıyor.  

  Son olarak seyredenlere çok ilginç gelen enerji dönüşümünde ; 1 m -3m hacmindeki balonumuzun ocağını tutuşturarak (kapalı alanda) uçuruyoruz. Kapalı alanın tavanına kadar yükseliyor. Ocak sönünce yere iniyor. Bu sırada ısı EpE _ kE dönüşümünü gerçekleşiyor.

  Sonuçlar :
  ·         Gösterimizin süresi 30 dk civarında,

  ·         İstenildiği kadar tekrar edebiliyoruz.

  ·         Sadece istenilen kısmını kullanabiliyoruz.

  ·         Tekerlekli olduğundan sınıf sınıf gezdirebiliyoruz.

  ·         Lab’ın bir köşesinde 1m2 kadar yer kaplıyor.

  ·         Bilim şenliklerimizin gözdesi,

  ·         Bölge zümre çalışmalarında ve seminerler de kullanıyoruz.

  ·         Parçalar eklenip çıkarılabiliyor.

   Öneriler :
  ·         Projemiz ders araçları yapım merkezleri tarafından pratikleştirilip daha kullanışlı hale getirilebilir ve değiştirilip geliştirilebilir.

  ·         İkinci masamız üzerine 60 cm çaplı dönerli bir dairesel levha koymayı düşünüyoruz.

  ·         Meslektaşlarımızın örnek almalarını ve onların daha iyilerini yapmasını diliyoruz.

  ·         Öğrencilerimizin de enerji ile ilgili yeni projeler yapmalarına vesile olursa seviniriz.

  Gelen aramalar: yürüyen enerji

  BENZER HABERLER

  İnovasyon ve Etkili Düşünme

  İnovasyon ve Etkili Düşünme

  Tarih: 31 Ekim 2014, Cuma Saat: 10.00-16.00 Yer: santralistanbul Kampüsü, Etkinlik Çadırı Eğitmen: Mücahit Aköz (Türkiye Hafıza Şampiyonu-ThinkBuzan Licensed Instructor) Bilgi çağının sona erip yerini inovatif düşünebilme çağına bıraktığı şu zaman diliminde inovasyona ve etkili düşünmeye interaktif bir bakış açısıyla bakmaya ne dersiniz? Düşünce kalıplarından sıyrılarak, ezber bozan yenilikçi ve...

  1964 Expulsions and the Istanbul Rum

  1964 Expulsions and the Istanbul Rum

  “1964 Expulsions and the Istanbul Rum: A Turning Point in the Homogenization of Turkish Society” Tarih: 30 Ekim-1 Kasım 2014 PROGRAM 30 Ekim 2014, Perşembe: Fransız Kültür Merkezi, İstiklal Caddesi, Beyoğlu 17:00-20:00 FİLM SUNUMU VE PANEL “POLITIKI KOUZINA” by TASSOS BOULMETIS BAŞKAN: Cengiz Aktar 31 Ekim 2014, Cuma: İstanbul Bilgi...

  13. ODTÜ Uluslararası Cumhuriyet Kupası

  13. ODTÜ Uluslararası Cumhuriyet Kupası

  Üniversitemiz Eşli Danslar Topluluğu organizasyonu ile her yıl Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, ülkemizin en büyük ve tek uluslararası dans sporu etkinliği olan Uluslararası ODTÜ Cumhuriyet Kupası’nın on üçüncüsü bu yıl 1 Kasım 2014 Cumartesi günü ODTÜ Spor Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Son 6 yıldır Dünya Dans Sporu Federasyonu (WDSF) yarışmalarının Türkiye...

  ODTÜ Kariyer Fuarı 2014

  ODTÜ Kariyer Fuarı 2014

  ODTÜ Kariyer Fuarı 6-7 Kasım 2014 ODTÜ Kariyer Fuarı her akademik yıl içerisinde ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nin Büyük ve Küçük Fuaye alanlarında gerçekleştirilmektedir. 1999 yılından beri her yıl ortalama 40-50 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğimiz, 2 gün sürmekte 2000’den fazla öğrenci ve mezun tarafından ziyaret edilmektedir. Katılımcıları arasında Bloomberg Businessweek Türkiye...

  TurkishWIN’in kurucusu BİLGİ’de

  TurkishWIN’in kurucusu BİLGİ’de

  OWER OF NETWORKING Tarih: 27 Ekim 2014, Pazartesi Saat: 18:30 Yer: santralistanbul Kampüsü, Etkinlik Çadırı Konuşmacı: Melek Pulatkonak (TurkishWIN, kurucu) Bu etkinlik İstanbul Bilgi Üniversitesi Women in Business Kulübü (BİLGİ WIB) ile Elektrik Elektronik Mühendisliği Kulübü (BİLGİ IEEE) tarafıdan düzenlenmiştir. Kendi networkünü yaratmaya hazır mısın? TurkishWIN Türkiye aile, kültür ve...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  Yorum yapma kapalı.
  logistics kampi yakın yaşam