Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
 » 
Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
a aa
 • FaceBook ta paylaş
 • Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları
  Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Samanyolu Eğitim Kurumları’nın bu sene ikincisini düzenlediği Eğitim Metotları Proje Yarışması’nda (EMEPYA)  okulumuz öğretmenlerinin hazırladığı “Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları” projesiyle İlköğretim Fen Alanında Türkiye birincisi olmuşlardır.

  Proje Adı : Yürüyen Enerji Dönüşüm Masaları

  Amaç: Masalarımızda oluşan enerji çeşitlerini birbirine dönüştürerek, toplam enerjinin daima korunduğunu göstermek.

  Böylece öğrencilerimiz :

  a)      Madde ve enerji arasındaki ilişkiyi,

  b)      Maddenin enerjinin yoğunlaşmış bir şekli olduğunu,

  c)       Enerjinin bir iş yapabilme yeteneği olduğunu,

  d)      Enerjinin işe, işin enerjiye dönüştüğünü,

  e)      Enerji olmadan hiçbir işin yapılamayacağını anlayarak, enerji kaynaklarının önemini, israf edilmemesi ve korunması gerektiğini anlar.

   
   Madde, ısı, elektrik, ışık ve ses; İÖO’nun 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okutulan ortak konulardır. Bu sınıflarda ısı, elektrik, ışık ve sesin bir enerji çeşidi olduğu ve maddeye etki ettiği, enerjinin çeşitliliği, dönüşümü, korunumu sıkça dile getirilmektedir.

  Enerji ve enerji tasarrufunun günümüzün en önemli konularından biri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin konuya dikkatlerini çekmek için tüm enerji çeşitlerini bir araya getirip birbirine dönüştürmeyi düşündük.

   Düzeneğimiz 2 adet, 2 katlı, tekerlekli 120 ve 80 cm yüksekliğinde iki masadan oluşuyor. Dönüşüm araçlarımız masalara bağlanmış durumda.1. masamızda 120 cm yükseklikten ipe bağlı yük bırakıldığında güçlü bir elektrik motoru yardımıyla elektrik üretiliyor. Bu sırada PE – KE – EE dönüşümü gerçekleştiğini görüyoruz. Oluşan bu enerji ile masa üzerindeki zil çalıyor, lamba yanıyor, pervane dönüyor, voltmetre ve ampermetre sapıyor. Böylece üretilen elektrik enerjisi, ses E’ne, ışık E’ne, ısı E’ne ve kinetik E’ye dönüşüyor.

  1.Masaya ek olarak; bisiklet pompası yardımıyla atomik pot.E’ni artırdığımız bir pet şişeyi fırlatarak PE ‘nin depolanabileceğini ve kinetik E’ye dönüştüğünü gösteriyoruz.

  2.Masamızda 14 ayrı etkinlik düzenleyerek Elektrik E, Isı E, ışık E, kim.E – ses E, pot E ve kinetik E’ lerin birbirine dönüşümlerini gerçekleştiriyoruz.

  Bu dönüşümleri gerçekleştirmek için yedekleri ile beraber 2 güç kaynağı, 2 piknik tüpü, ilgili araçlar ve gereçler kullanıyoruz. İyi örnek teşkil etmek için emniyet gözlüğü ve eldiven de kullanmayı ihmal etmiyoruz. Her şey normal gittiğinde 30 dk da gösterimiz tamamlanıyor.  

  Son olarak seyredenlere çok ilginç gelen enerji dönüşümünde ; 1 m -3m hacmindeki balonumuzun ocağını tutuşturarak (kapalı alanda) uçuruyoruz. Kapalı alanın tavanına kadar yükseliyor. Ocak sönünce yere iniyor. Bu sırada ısı EpE _ kE dönüşümünü gerçekleşiyor.

  Sonuçlar :
  ·         Gösterimizin süresi 30 dk civarında,

  ·         İstenildiği kadar tekrar edebiliyoruz.

  ·         Sadece istenilen kısmını kullanabiliyoruz.

  ·         Tekerlekli olduğundan sınıf sınıf gezdirebiliyoruz.

  ·         Lab’ın bir köşesinde 1m2 kadar yer kaplıyor.

  ·         Bilim şenliklerimizin gözdesi,

  ·         Bölge zümre çalışmalarında ve seminerler de kullanıyoruz.

  ·         Parçalar eklenip çıkarılabiliyor.

   Öneriler :
  ·         Projemiz ders araçları yapım merkezleri tarafından pratikleştirilip daha kullanışlı hale getirilebilir ve değiştirilip geliştirilebilir.

  ·         İkinci masamız üzerine 60 cm çaplı dönerli bir dairesel levha koymayı düşünüyoruz.

  ·         Meslektaşlarımızın örnek almalarını ve onların daha iyilerini yapmasını diliyoruz.

  ·         Öğrencilerimizin de enerji ile ilgili yeni projeler yapmalarına vesile olursa seviniriz.

  Gelen aramalar: samanyolu bilim şenliği

  BENZER HABERLER

  MEF ÜNİVERSİTESİ TERCİH GÜNLERİ BAŞLADI

  MEF ÜNİVERSİTESİ TERCİH GÜNLERİ BAŞLADI

  02.07.2014, İstanbul; Bu yıl ilk öğrencilerinin tamamını %100, %75, %50 ve %25 oranlarında burs imkanı ile alacak olan MEF Üniversitesi, 1-17 Temmuz tarihleri arasında Maslak Kampüsü ve Beşiktaş İletişim Merkezi’nde Tercih Günleri düzenliyor. Dört fakülte ve on iki bölüme toplam 520 öğrenci kabul edecek olan MEF Üniversitesi, Tercih Günleri boyunca...

  II. EVATEG Endüstri Günü’nde Sektör Temsilcileri ÖzÜ’de

  II. EVATEG Endüstri Günü’nde Sektör Tems...

  Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek EVATEG Endüstri Gününde; EVATEG Merkezinin proje ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi almak ve EVATEG bünyesinde yer almak isteyen LED ve TV teknolojileri üzerine çalışmakta olan sektör temsilcileri, 18 Haziran 2014 saat: 13.30’da Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Reşat Aytaç Oditoryumu’nda düzenlenecek konferansta buluşacak. Geçtiğimiz yıl, Kalkınma Bakanlığı...

  3. Dış Politika Yaz Okulu: A’dan Z’ye Suriye

  3. Dış Politika Yaz Okulu: A’dan Z’ye Su...

  Tarih: 16-27 Haziran 2014 Yer: santralistanbul Kampüsü, ÇSM-205 Küresel Sorunlar Platformu 3. Dış Politika Yaz Okulu kapılarını 16-27 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde açıyor. Bu yıl daha önceki dönemlerden farklı bir konseptle düzenlenecek olan Dış Politika Yaz Okulu, Türkiye’yi yakından ilgilendiren ve dünyadaki en önemli sorunlardan biri olan...

  Avrupa Bilim ve Eğlence Günü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde

  Avrupa Bilim ve Eğlence Günü İstanbul Ay...

  Tüm Avrupa’da her yıl Eylül ayının son Cuma günü “Avrupa Bilim ve Eğlence Günü” olarak kutlanmaktadır. Yaklaşık 33 ülkede ve 250 şehirde tüm gün boyunca eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliklerle toplumun her kesiminden insanlar bir araya gelerek bilim ve eğlencenin iç içe olduğu çeşitli etkinlikler , gösteriler ile neşeli bir...

  Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz Okulu

  Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz...

  Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz Okulu 2014 4 – 8 Ağustos 2014 Amaç: Hakkı Ögelman Astronomlar için Fizik Yaz Okulu 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri ile lisansüstü astronomi öğrencilerine yönelik olarak astronomide önemli temel fizik konularının toplu bir program içinde çalışılmasını amaçlayan 5 günlük yoğun bir yaz okuludur....

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  Yorum yapma kapalı.
  Avrupa Bilim Festivali yakın yaşam Biyoloji öğrenci kongresi akıl karı yarışma Öğrenci Yurtları Sitesi YURTPARK.NET Chem Show Eurasia Özel Ders Su Haberleri