Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi
Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
 » 
GÖRME ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM MATERYALLERİ
a aa
 • FaceBook ta paylaş
 • GÖRME ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM MATERYALLERİ
  GÖRME ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM MATERYALLERİ

  görme engelliler eğitim metryali 300x212 GÖRME ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM MATERYALLERİBu Benim Eserim Proje Yarışması

  İli : İzmir
  Okulun Adı:
  TAKEV Özel İlköğretim Okulu
  Hazırlayan Öğrenciler:
  Ekin Doğa İLKEL
  Mehmet UNAT
  Danışman Öğretmen:
  Musa GÜNDÜZ

  PROJE AMACI:
  GÖRME ENGELLI ILKÖĞRETIM ÖĞRENCILERININ FEN VE TEKNOLOJI DERSINDE YAŞAMIŞ OLDUĞU GÖRSELLIĞE YÖNELIK KONULARDAKI SIKINTILARI ORTADAN KALDIRMAKTIR.PERIYODIK CETVEL, ARŞIMET PRENSIBI VE PRIZMADAKI IŞIĞIN KIRILMASI GIBI KONULARDA GÖRME ENGELLI ÖĞRENCILERE UYGUN ŞEKILDE MAKTLERIN YAPILMASI AMAÇLANMIŞTIR.

  PROJE HEDEFİ:
  1) PERIYODIK CETVELI KABARTMA HARFLERINI KULLANARAK VE SESLENDIREREK GÖRME ENGELLILERE UYGUN HALE GETIRMEK 2) PRIZMADAKI IŞIĞIN KIRILMASININ KABARTMA HARFLERLE MAKET YAPILMASI 3) ARŞIMET PRENSIBINDEKI YÜZME ASKIDA KALMA VE BATMA DURUMLARININ KABARTMA MODELLERLE YAPILMASI 4) BU MODELLER ILE GÖRME ENGELLI ÖĞRENCILERIN FEN VE TEKNOLOJI DERSINE YÖNELIK SIKINTILARINI ENAZA INDIRMEK.

  PROJE ÖZETİ:
  GÖRME ENGELLI İLKÖĞRETIM ÖĞRENCILERININ FEN VE TEKNOLOJI DERSINDE YAŞADIĞI MODEL SIKINTISINI ORTADAN KALDIRMAK IÇIN GELIŞTIRDIĞIMIZ EĞITIM MATERYALLERININ YAŞAMA GEÇIRILMESI HEDEFLENMIŞ VE HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA SESLENDIRMELI VE KABARTMALI PERIYODIK CETVEL, IŞIK PRIZMASINDA OLUŞAN RENKLER VE ARŞIMET PRENSIBINI IÇEREN KABARTMALI MAKETLER YAPILMIŞTIR.

  GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
  PROJE ÖNCESINDE BIRLIKTE ILIMIZ SINIRLARI IÇINDEKI AŞIK VEYSEL GÖRME ENGELLILERI İLKÖĞRETIM OKULUNA ZIYARET DÜZENLEDIK. BU ZIYARETTE ÖĞRENCILERIN FEN VE TEKNOLOJI DERSINDEKI SIKINTILARINI SAPTAYACAK ANKET UYGULADIK. BU ANKET SONUCUNDA ÖĞRENCILERIN FEN VE TEKNOLOJI DERSINDEKI SIKINTILARI BELIRLENMIŞ VE BU DOĞRULTUDA BU EĞITIM MATERYALLERIN HAZIRLANMASI KARARINA VARDIK.

  KULLANILAN YÖNTEMLER:
  ÖNCELIKLI OLARAK SIKINTILARIN TESPIT EDILMESI VE KONUNUN TAM ANLAŞILMASI SIRASINDA ARAŞTIRMALAR YAPILMIŞ VE ANKETLER UYGULANMIŞTIR.MÜLAKAT YÖNTEMIYLE UYGULANAN BU ANKETLERDE ALINAN VERILER SONUCUNDA YAPILAN DEĞERLENDIRMELER IŞIĞINDA MODELLEME YÖNTEMI ILE MAKETLER YAPILMIŞTIR. YAPILAN MAKETLER DENENMIŞ VE KULLANILIŞLIĞI DEĞERLENDIRILMIŞTIR.

  ULAŞILAN SONUÇLAR:
  SAPTANAN SIKINTILAR DOĞRULTUSUNDA UYGULAMAYA ALINAN MATERYALLER BAŞARILI BIR ŞEKILDE ÇALIŞTIRILMIŞTIR.PROJE HEDEFLERINE ULAŞILMIŞTIR. PERIYODIK CETVEL SESLENDIRILMIŞ, KABARTMA HARFLERI ILE ISIMLENDIRILMIŞTIR. IŞIK PRIZMASINDA KIRILMA OLAYI KABARTMA ŞEKLINDE ISIMLENDIRILMIŞ VE YAPILMIŞTIR. ARŞIMET PRENSIBI KABARTMA ŞEKLINDE MODELLENMIŞ VE PRENSIPTE UYGULANAN FORMÜLLER YANLARINA KABARTMA HARFLERI ILE YAZILMIŞTIR.

  SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
  HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA ULAŞILAN SONUÇLAR GÖRME ENGELLI ILKÖĞRETIM ÖĞRENCILERININ FEN VE TEKNOLOJI DERSINDEKI UYGULAMALARI ANLAMALARINDA KOLAYLIK SAĞLAMIŞTIR. SONUÇLARDA ELDE EDILEN MAKETLER UYGULAMALAR SONUCUNDA KULLANIŞLI VE FAYDALI OLMUŞTUR.

  KAYNAKLAR:
  İNTERNETTE VE KAYNAK KITAPLAR ÜZERINDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA BENZER HERHANGI BIR EĞITIM MATERYALINE RASTLANMAMIŞTIR.

  PROJENİN TAKVİMİ:
  EYLÜL AYI IÇERISINDE ÖĞRENCILER TARAFINDAN OKULA ZIYARET DÜZENLENMIŞ ANKETLER UYGULANMIŞTIR. EKIM AYINDA ANKETLER DEĞERLENDIRILMIŞTIR. KASIM AYINDA YAPILACAK MODELLER BELIRLENMIŞ, KABARTMA HARFLERI ÖĞRENILMIŞ VE ARALIK AYI IÇERISINDE MODELLER YAPILMIŞTIR. YAPILAN MODELLER OKULDA SAHA TESTINE ÇIKMIŞ VE BAŞARILI OLMUŞTUR. OCAK AYINDA BAŞVURU VE RAPORLAR YAZILMIŞTIR.

  PROJE BÜTÇESİ:
  PERİYODİK CETVELİN MAKETLENMESİ AŞAMASINDA ALÜMİNYUM FOLYO(6TL), ELEKTRONİK TOUCH PAD (50TL) VE YERLEŞTRİLDİĞİ ÜNİTE İÇİN (5TL) HARCANMIŞTIR. ARSİMED PRENSİBİNİN MAKETLENMESİ İÇİN ALÜMİNYUM FOLYO (6TL) VE IŞIK PRİZMASI İÇİN ALÜMİNYUM FOLYO (6TL) HARCANMIŞTIR. TOPLAMDA HARCANAN MİKTAR İSE 73TLDİR.

  DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
  AŞIK VEYSEL GÖRME ENGELLİLER İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRETMENLER, VE ÖĞRENCİLERDEN ANKET UYGULAMASI ESNASINDA DESTEK ALINMIŞTIR.

  bu benim eserim GÖRME ENGELLİLER İÇİN EĞİTİM MATERYALLERİ

  Gelen aramalar: yhs-fullyhosted_003,gorme engellilerin kullandigi egitim materyalleri,engelliler için materyal yapımı,gorme engelilerle ilgi materyal,görme engellilerde matematik materyalleri

  BENZER HABERLER

  Fen Projesi – ALTERNATİF HALI

  Fen Projesi – ALTERNATİF HALI

  PROJENİN ADI: ALTERNATİF HALI Projenin amacı: Hareket enerjisinden elektrik üreterek evlerimizde yeni bir alternatif enerji kaynağı üretmek. Giriş: Günümüzde enerji tasarrufu sağlamak ve alternatif enerji kaynakları bulmak oldukça önemli çünkü yenilenemez enerji kaynakları hızla tükenmekte. Bizde yapmış olduğumuz çalışmamızda alternatif bir enerji kaynağı üretmeye çalıştık. İlk proje düşüncemizde jel bir...

  Fen Projesi – BİTMİŞ PİL DAHA ZARARLI

  Fen Projesi – BİTMİŞ PİL DAHA ZARARLI

  PROJENİN ADI: BİTMİŞ PİL DAHA ZARARLI Amaç: şarjı bitmiş pil ile bitmemiş pil arasında, çevreye verdiği zarar açısından arasında bir farklılık varmı gözlemlemek. Giriş: pillerdeki kimyasal maddelerin çevreye verdiği zararı hep duyuyoruz ve okuyoruz. İnternetten yaptığımız araştırmalar sonucu pillerin içindeki civa kurşun nikel gibi ağır metaller bulunduğunu ve bu metallerin...

  Fen Projesi – HAMAM BÖCEĞİ KOVUCU

  Fen Projesi – HAMAM BÖCEĞİ KOVUCU

  Proje Adı:Hamam Böceği Kovucu Proje Amacı:Özellikle yaz aylarında mutfaklarımızdan ve banyolarımızdan çıkan hamam böceklerinin evimize girmesini engellemek. Giriş:Hamam böcekleri evimize lavabo ve giderlerden geldiği için bir çok virüs ve bakteriyi taşıyıp çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara sebep olabiliyor.Projemde yaptığım karışım sayesinde bu böceklerin evimize girmesini engellemeyi hedefledim. Piyasada hamamböceklerini yok...

  Fen Projesi – OYESIS (ORMAN YANGIN ERKEN MÜDAHALE SISTEMI)

  Fen Projesi – OYESIS (ORMAN YANGIN...

  Orman Yangınlarına Erken Müdahale sistemi Amaç: Bilindiği gibi son yıllarda özellikle bazı dönemlerde orman yangınları milli bir felaket haline geldi hatta bir çok ülkede bu durumdan çok etkileniyorlar ve biz televizyonlarda bu haberleri izliyoruz. 1 Kasım 2012 tarihli verilere göre, 2 bin 396 tane yangın meydana geldiğini ve bu yangınlarda...

  Fen Projesi – SOBALI EVLERDE ALTARNATİF ISI DESTEK SİSTEMİ

  Fen Projesi – SOBALI EVLERDE ALTAR...

  PROJE ADI: SOBALI EVLERDE ALTARNATİF ISI DESTEK SİSTEMİ PROJE AMACI: Özellikle kış aylarında soba ile ısınan evlerin ,kurduğumuz sistem sayesinde alternatif ısı aktarımını gerçekleştirmektir. Bir odada bulunan sobanın ısısını ihtiyaç halinde diğer odalara aktarmaktır. GİRİŞ: Ben ve arkadaşım yaşadığımız bölge Akdeniz olması nedeni ile kış aylarının kısa olmasıyla ailelerimiz evde...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  Yorum yapma kapalı.
  Avrupa Bilim Festivali yakın yaşam Biyoloji öğrenci kongresi akıl karı yarışma Öğrenci Yurtları Sitesi YURTPARK.NET Chem Show Eurasia Özel Ders Su Haberleri