ARF Team
Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
reklam
 » 
FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması 2012
a aa
FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması 2012
FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması 2012

AMAÇ: Uluslararası Havacılık Federasyonuna (FAI) üye ülkelerin çocuklarının havacılık konusuna olan ilgilerini arttırmak, özellikle hava sporları ile havacılık ve uzay çalışmalarının tanıtımını yapmaktır.

FAI resim FAI Genç Ressamlar Resim Yarışması 2012
KONU: Katılımcılardan tüm güçlerini tasarımları için harcayıp “Sessiz Uçuş” konusu üzerinde çalışarak eserlerini gerçekleştirmeleri istenmektedir.
Genç ressamlarımıza ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz açıklayıcı metin aşağıdadır.
SESSİZ UÇUŞ
İlk defa gökyüzünde uçan bir uçurtmayı gördüğünüz anı hatırlıyor musunuz? Parlak renkli, farklı şekil ve boyutlardaki uçurtmalar rüzgarda bir ileri bir geri savruluyorlar. Bir çok pilot ilk uçuşlarına, ellerinde iplerle aşağı doğru koşarak uçurtmalarının rüzgara kapılmasını ve gökyüzüne çıkmasını bekleyerek başlarlar.
Uçurtmaları 10, 20, 50  yükseğe çıkaran aynı rüzgar, çekici uçağından bırakıldığında bir planörü de binlerce t yüksekliğe kaldırabilir ve pilotun kalkış yaptığı yerden yüzlerce kilometre öteye alıp götürebilir. Bazı planör pilotları yükseklik, zaman ve uzaklık rekorları için yarışırken, bazıları ise  sadece kokpitlerine çarpan rüzgarın sesiyle gökyüzünde süzülmenin keyni çıkarır.
Paraşütçüler, rengarenk kanatlarının onları havada tutacağını bilerek kendilerini uçurumdan attıklarında rüzgara daha da yakındırlar. Duydukları, kıyafetlerinin ve onları koruyan kanat kumaşının arasından hışırdayan rüzgarın sesidir. Uçaklardan atlayan paraşütçüler, paraşütleri açılana kadar daha hızlı yol alırlar ve dalgalanan naylon bir paraşüt şemsiyesi altında usulca yeryüzüne süzülürler.
Söz konusu sessiz uçuş olduğunda ise, hiçbir şey tam olarak sıcak hava balonunda seyahat etmenin yerini tutamaz. Balon sıcak hava ile doldurulduktan sonra, balonun havada kalması için gereken tek şey propan ısıtıcısından zaman zaman gelen alevlerdir. Ona binenler, sepetlerinden bu güzel manzara hakkında konuşmak istemedikçe, aşağıdaki dünyayı tam bir huzur ve sessizlik içinde görürler. Günümüzde , geleneksel yuvarlak şekilden uçan kalelere kadar birçok çeşitleri bulunan balonlar titreşen renkleriyle gökyüzünü doldururlar.Şimdi ise, insanların yalnızca rüzgar gücüyle gökyüzünde seyahat etmelerinin tüm çeşitleri hakkında düşünme sırası sizde. En sevdiğiniz renkli kalemlerinizi, kurşun kalemlerinizi veya boyalarınızı kapın ve “Sessiz Uçuş” mucizesini kutlayan bir aş yaratın.   
YAŞ GRUPLARI: Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır.
1. Grup  6-9 yaş arası                               ( 1 Ocak 2002 ve 31 Aralık 2005 arasında doğanlar)
2. Grup 10-13 yaş arası                            ( 1 Ocak 1998 ve 31 Aralık 2001 arasında doğanlar)
3. Grup 14-17 yaş arası                            ( 1 Ocak 1994 ve 31 Aralık 1997 arasında doğanlar)
SÜRE: Resimler okullar tarafından toplu olarak ya da öğrenciler tarafından Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, Basın Yayın, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No:33, 06100 Opera/ANKARA adresine gönderilecektir. Resimler aynı adrese elden de teslim edilebilir.
Eserlerin Son Teslim Tarihi 30 Mart 2012’dir.

YARIŞMA KURALLARI:
* Resimler mutlak suretle el ile yapılmış olacaktır. (Fiziki engelli çocuklarca ayak veya ağız ile)
* Resimler için boyut: A3 (29.7 cm x 42 cm) Resimler paspartusuz olacaktır. (Çerçevelenmeyecek ve etrafı süslenmeyecektir)
* Kullanılacak malzemeler: Suluboya, sentetik boya, yağlı boya, silinmez (çıkmaz) ispirtolu kalemler, ince uçlu keçe kalem, yumuşak tükenmez kalem, pastel boya, çini mürekkebi kullanılabilir.
* Kullanılması yasak olan malzemeler: Kurşun kalem, kömür veya kalıcı (sabit) özelliği olmayan başka tür şeyler kullanılamaz, fotokopi ve yapıştırma mozaik yöntemiyle hazırlanan eserler ile bilgisayar ortamında hazırlanan eserler kabul edilmez.
* Eserin arka yüzüne aşağıda verilen form doldurularak yapıştırılacaktır. Resmin ön yüzüne kesinlikle hiçbir bilgi yazılmayacaktır.

ÖDÜLLER: Uluslararası Havacılık Federasyonunun oluşturacağı seçici kurul; her yaş grubunun birincisi, ikincisi ve üçüncüsünü belirlemektedir. Derece alanlara FAI tarafından Altın-Gümüş-Bronz madalya verilmektedir. Türk Hava Kurumu da, FAI’nin yaptığı değerlendirme sonucu, dereceye girenlere çeşitli ödüller verecektir. Ayrıca ödül kazanan eser sahiplerinin öğretmenleri/çalıştırıcıları da ödüllendirilecektir.Yarışma sonuçları, ödül kazanan öğrenci ve öğretmenlere/çalıştırıcılara ayrıca duyurulacak ve ödülleri THK Genel Başkanlığının belirleyeceği yer ve zamanda düzenlenecek bir törenle verilecektir.
Yarışmanın Türkiye elemesini Türk Hava Kurumu yapmakta ve her yaş grubundan derecelendirme olmaksızın en iyi 3 eser belirlenmektedir.
Ödüller FAI’nin yaptığı değerlendirmeye göre verilmektedir. Ödül kazanan eserlerin her türlü hakkı Uluslararası Havacılık
Federasyonuna aittir. FAI tarafından bundan önceki yıllarda düzenlenen resim yarışmalarında Türkiye : 7 Dünya Birinciliği, 8 Dünya İkinciliği, 12 Dünya Üçüncülüğü  ve  3 Özel Ödül kazanmıştır.

Gelen aramalar: fai resim eserler dereceye,fai resim yarışması,resim yarismasinda yapilan resimler gökyüzü koleji,thk fai 2014 yarisma sonuclari ne zaman aciklanacak

BENZER HABERLER

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Liseler Arası Matematik Yarışması

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Lise...

Amacımız Bu yarışmada bilimsel bir aktivite çerçevesinde, okullar arası etkileşimi arttırmak ve öğrencileri kaynaştırmak, öğrencilere matematiğin farklı yönlerini keyifli bir yarışma ortamı içerisinde göstermek ve yeni bakış açıları kazandırmak amaçlanmaktadır. Yarışma Kapsamı Yarışmamız 03 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenecek olup, gün içerisinde yapılacak olan çeşitli yarışmalar sonrasında bireysel olarak birinci, ikinci,...

SEPTO 2014

SEPTO 2014

KATILIM ŞARTLARI 1- Yarışma, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yöneliktir. 2- Yarışmaya katılacak tüm çalışmalar Türk Milli Eğitimi’nin genel amaç ve ilkelerinin doğrultusunda olmalıdır. 3- Çalışmaların özgün olması şart olup tamamı ya da bir kısmı daha önce herhangi bir yarışmaya gönderilmemiş, hiçbir yerde yayımlanmamış ya da uygulanmamış olmalıdır. Ulusal ya da...

6. INASPO Yarışması tamamlandı

6. INASPO Yarışması tamamlandı

Türkiye’nin dört bir yanından gelen lise öğrencileri, Bahçeşehir Okyanus Kolejleri’nde düzenlenen “6. INASPO Proje Yarışması”nda kendi buluşlarını sergilediler. Eğitim, sosyal sorumluluk, öğrenci-aile ilişkileri, çevre ve yardımlaşma gibi bir çok konuda farklı projeler ve etkinlikler gerçekleştiren Okyanus Kolejleri, geleneksel hale gelen Türkiye Geneli Fen Bilimleri Proje Yarışması’nın (INASPO) bu yıl 6.’sını...

Engelsiz Fikirler Proje Yarışması

Engelsiz Fikirler Proje Yarışması

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK “ENGELSİZ FİKİRLER” YARIŞMASI 2014 1.PROJENİN AMACI: Engelli insanların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak ürünlerin tasarlanarak bu insanların sosyal hayata katılımlarının arttırılması; ayrıca engelli insanlara yönelik toplumsal kabulün üst seviyelere çıkarılması için farkındalık yaratmak projenin amacıdır. 2.PROJENİN HEDEFLERİ: 1.Engelli öğrenciler ile diğer öğrencilerin empati kurabilmelerini sağlamak. 2.Kaynaştırma ortamlarında engelli öğrencilerin...

Çocuk Hakları Film Yarışması

Çocuk Hakları Film Yarışması

FİLM ŞARTNAMESİ Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği’nin çocuk hakları konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği ve bu yıl 23-27 Mayıs 2014 tarihlerinde üçüncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivaline “Çocuk Hakları” konulu filmlerinizi bekliyoruz. Katılım Koşulları:                                                                                                                Festivalin “Çocuk Yönetmenler” bölümüne 18 yaşından küçük yönetmenlerin her format, tür ve konudaki filmleri,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapma kapalı.
projistor akıl karı yarışma tpab genetik-gunleri ICSG İSTANBUL 2014 Öğrenci Yurtları Sitesi YURTPARK.NET Siber Güvenlik Chem Show Eurasia çocuk-zirvesi Özel Ders yakın yaşam Bilişimci Martılar Su Haberleri