Facebook Twitter Linkedin
BİLİM ŞENLİĞİ
TÜSİAD
 » 
Bilim ve Sanat Merkezlerinini Performans Belirleme Sınavı Başvuru İşlemleri
a aa
 • FaceBook ta paylaş
 • Bilim ve Sanat Merkezlerinini Performans Belirleme Sınavı Başvuru İşlemleri
  Bilim ve Sanat Merkezlerinini Performans Belirleme Sınavı Başvuru İşlemleri

  TC

  İSTANBUL VALİLİĞİ

  İSTANBUL BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÖZEL VEYA ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ TANILAMA SINAVI BAŞVURU SÜRECİ

   

  2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı için Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne sınavla 30 (Otuz) Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne de 80(Seksen) yeni öğrenci alınacaktır.

  Yapılacak olan “Tanılama Sınavı” bilgi veya başarı ölçme aracı değildir. Kalıtsal  veya çevresel faktörlere bağlı kombinasyonlarla oluşmuş hazır bulunuşluk düzeyleri bakımından üst düzey performans gösterebilen; genel eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü normal eğitim programlarının bilişsel ve duyuşsal açıdan kendilerini tatmin etmemesi nedeniyle farklılaştırılmış programlara ihtiyaç duyan bireyleri tarayarak belirleme sürecidir.

  A) BAŞVURU KOŞULLARI

  1. İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi İçin :

  İstanbul İli Anadolu Yakası’nda bulunan resmi veya özel ilköğretim okullarının          3. (Üçüncü) sınıfında eğitim görüyor olmak.

  1. Beşiktaş Bilim ve Sanat merkezi İçin:

  İstanbul İli Avrupa Yakası’nda bulunan resmi veya özel ilköğretim okullarının     3.(Üçüncü) sınıfında eğitim görüyor olmak

  B) BAŞVURU TARİHLERİ

  • Başvurular 23/02/2011 – 01/04/2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, son günün mesai bitimine kadar başvuru yapabileceklerdir.

   

  C) BAŞVURUYU KİMLER YAPABİLİR?

  • Başvuruyu sınava girmesi öngörülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri yapabilirler.

   

  D) BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

  1. Sınav Ücreti İşlemleri:

   

  1.1.Bireysel sınav ücreti işlemleri:

  1.1.1.      İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için:

  • Sınava girecek her öğrenci için “Sınav ücreti” olan 25 TL Denizbank Moda şubesiİstanbul Bilim ve Sanat Merkezi Okul Aile Birliği 3140-2270349-352 No’lu Sınav Hesabı”na öğrencinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek yatırılacak.[1] ve banka dekontu, başvuru işlemlerini yapacak olan öğretmenlere teslim edilecektir.

   

  1.1.2.      Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için:

  • Sınava girecek her öğrenci için “Sınav ücreti” olan 25 TL Denizbank Zincirlikuyu ŞubesiBeşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi 9142-4621250-354 No’lu (TR940013400000462125000005 IBAN No’lu Sınav Hesabı”na öğrencinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek yatırılacak.[2] ve banka dekontu, başvuru işlemlerini yapacak olan öğretmenlere teslim edilecektir.

   

  1.2.Toplu sınav ücreti işlemleri:

  • Okullar, istemeleri halinde, sınava girecek öğrencilerin ücretlerini topluca yatırabileceklerdir. Bu işlem sırasında banka dekontunun açıklama kısmına; sınav ücreti yatırılan  öğrencilerin sayısı ile söz konusu  okulun adı ve “Kurum kodu” bilgileri mutlaka yazdırılacaktır.

   

  1. Elektronik Gözlem Formu Doldurma İşlemleri

   

  2.1.İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için (Anadolu Yakası);

  • Başvuruyu yapacak olan sınıf öğretmenleri, İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin, http://www.istanbulbilsem.k12.tr  adlı web sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru linkinden veya http://basvuru.istanbulbilsem.k12.tr  adresini tıklayarak;

   

  2.2.Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için (Avrupa Yakası);

  • Başvuruyu yapacak olan sınıf öğretmenleri, Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nin www.besiktasbilsem.k12.tr adlı web sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru linkinden

   

  başvuru paneline ulaşabilirler.

  • Başvuru panelindeki kullanıcı adı ve şifre bilgilerine okulların “kurum kodu” bilgilerinin girilmesi yeterlidir.
  •  Sisteme girildikten sonra “Üstün Yetenekli Çocuğun Özellikleri” adlı yazının okunması önemle tavsiye edilir. Bu yazının okunduğuna dair “tik”in konmasının ardından “Başvuru formunu indir” butonu tıklanarak 53 Maddeden oluşan elektronik gözlem formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra “Gönder” butonuna basılarak başvuru işlemi tamamlanır.

   

  E) SINAV

  1. Sınav Giriş Belgesi

   

  Sınava girecek her öğrenci başvuru panelinden indireceği bir “Sınav Giriş Belgesi” ile sınava girebilecektir. Bu belgede Adaya ait kimlik bilgileri ile sınav yeri, sınav tarihi, sınav saati bilgileri bulunacaktır.

        2. Sınav Süreci

        Tanılama sınavı iki aşamadan oluşmaktadır.

   Birinci aşamada aday öğrenciler; ikametlerine yakın sınav merkezlerinde grup testine alınacaklardır.

  Bu test sonucunda İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuran öğrenciler arasından başarılı olan 90 öğrenci ikinci aşamada İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde;

  Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuran öğrenciler arasında başarılı olan 240 Öğrenci de Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nde -bireysel olarak- yapılacak “Zihinsel Performans Testi”ne çağrılacaklardır.

  F) SONUÇLARIN DUYURULMASI

        Birinci aşamada yapılacak grup testi sonuçları, Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin            http://www.istanbulbilsem.k12.tr ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nin http://www.besiktasbilsem.k12.tr  adlı web sitelerinden ilgili link tıklanarak açılan panele aday öğrenciye ait TC Kimlik Numarasıyla girilerek öğrenilebilecektir. Grup tanılama sınav sonuç kısmında adayın 2. Aşamaya geçip geçemediği görülecek ve puan belirtilmeyecektir.

   İkinci aşamaya hak kazanan öğrencilere söz konusu panelde İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi’nde ayrı ayrı yapılacak olan “Zihinsel Performans Testi” için hangi gün ve saate randevu verildiği görülecektir.

  İkinci aşama sınavının alan uzmanları tarafından tamamlanmasının ardından oluşan puan sıralaması İl Sınav Komisyonu tarafından MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunularak İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi(Anadolu Yakası) ve Beşiktaş Bilim ve Sanat Merkezi(Avrupa Yakası) kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilere ait sınav sonuçları, Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilip kesin kontenjanın  onaylanmasının ardından 2011 Yılı Ağustos Ayı sonunda açıklanacaktır.

       G) SINAVA İTİRAZ

              Sınava itiraz, sonuçların açıklandığı tarihi takip eden ilk 7 gün içinde yapılabilir. İtirazlar Tanılama Komisyonu tarafından değerlendirilerek yasal süresi içinde dilekçe sahibine bildirilecektir. Sınava yapılan itirazlarda, evrakın aslı veya fotokopisi yargı organları dışında aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez.

   

   H) KAYIT İŞLEMLERİ

              Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından söz konusu merkezlere kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizin kesin kayıt işlemleri, 05 Eylül-30 Eylül 2011 tarihleri arasında, randevu usulüyle yapılacaktır.

              Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  İSTANBUL İL SINAV YÜRÜTME KURULU

  İLETİŞİM

  İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

    0212 455 04 00-99      0212 455 06 80 – 0212 455 0681 -  0212 455 0694
    0 212 528 10 54  –  0212 519 34 79
    ozelkalem34@meb.gov.tr, istanbulmem@meb.gov.tr, ozelegitim34@meb.gov.tr
    http://istanbul.meb.gov.tr,

   

  ADRES: Ankara Cad. No: 2 Cağaloğlu Fatih/İstanbul

  İSTANBUL BİLİM VE SANAT MERKEZİ

     0216   455 28 43

     0216  455 28 42

     bilgi@istanbulbilsem.k12.tr

         eyuphelvaci@istanbulbilsem.k12.tr

         veli.ozcelik@hotmail.com

         tolun.burak@yahoo.com

     http://www.istanbulbilsem.k12.tr

  ADRES: Meriç Caddesi 6/2 Ataşehir/İstanbul

  BEŞİKTAŞ BİLİM VE SANAT MERKEZİ

     0212 274 57 51

      besiktasbilsem@gmail.com        

         akboga.mehmet@gmail.com

     http://www.besiktasbilsem.k12.tr


  [1] Sınav ücreti, Denizbank şubelerinden kesinlikle herhangi bir provizyon ücreti ödemeden yatırılacaktır

  [2] Sınav ücreti, Denizbank şubelerinden kesinlikle herhangi bir provizyon ücreti ödemeden yatırılacaktır

  Gelen aramalar: ilk öğretim bilim sanat okulu sınav,antalya-konyaaltı bilim ve sanat merkezi sınavı,Bilim Sanat Okulları Sınav Soruları,bilim sanat sinavini kazanmak icin,bilim sanat ve teknoloji sınavı,bilsem sınavlarına hangi sınıflar başarır,malatya bilim sanat merkezi 2 sınıf sınav sonuçları

  BENZER HABERLER

  YAZARAK ÖZGÜRLEŞİN

  YAZARAK ÖZGÜRLEŞİN

  GALAPERA SANAT YAZI ATÖLYESİ Galapera Sanat, 12 haftalık, uygulamalı yeni bir güz dönemi yazı atölyesi açıyor. Yorum, bilgi ve paylaşım esaslı atölyede, keyifle yazma,yaratma cesareti kazandırılırken, öykü yazma teknikleri, yazınsal metinde kurgu, karakter oluşturma, mekân, zaman, atmosfer, bakış açısı, betimleme öğeleri öğretiliyor, usta yazarların öykülerinin çözümlemeleri yapılıyor ve katılımcıların öyküleri...

  TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları

  TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları

  TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde, 62 takımdan oluşan yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Formula G kategorisinde performans ödülünü Sakarya Üniversitesi kazanırken, İstanbul Teknik Üniversitesi ikinci, Trakya Üniversitesi ise üçüncü oldu. Elektromobil kategorisinde performans ödülleri enerji tüketimleri değerlendirilerek belirlendi. Bu dalda İstanbul...

  ESO Teknoloji Ödülleri 2014

  ESO Teknoloji Ödülleri 2014

  Eskişehir`in en prestijli ödüllerinden biri olan ve Türkiye`de ilk defa bir Oda tarafından verilen Teknoloji Ödülleri yeni sahiplerini buluyor. Eskişehir Sanayi Odası tarafından 1984 yılından bu güne 2 yılda bir verilen Teknoloji Ödüllerini kazananlar 2015 yılında açıklanacak. Ödül için başvurular ise 10 Ekim 2014 tarihinde sona erecek ve ödül kazananlar,...

  ATATÜRK ULUSLARARASI BARIŞ ÖDÜLÜ

  ATATÜRK ULUSLARARASI BARIŞ ÖDÜLÜ

  Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi doğrultusunda dünya barışı, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet eden gerçek ve tüzel kişilere, 664 sayılı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 27’nci maddesi gereğince 2015 yılında, Devlet Ödülü niteliğindeki Atatürk Uluslararası Barış Ödülü verilecektir....

  Alternatif Enerjili Araç Yarışları İçin Geri Sayım Başladı

  Alternatif Enerjili Araç Yarışları İçin ...

  TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde, yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Elektrikli araç uygulamalarında dünya genelindeki gelişmeler göz önüne alınarak, yarışmaya bu yıl, “Hidrojen” ve “Güneş” kategorilerine ek olarak, “Elektromobil-Batarya Elektrik Enerjili Araç Yarışı” da eklendi. 1.950 metrelik Kocaeli Körfez Yarış Pisti’ndeki...

  Bu habere hiç yorum yapılmamış.
  Yorum yapma kapalı.
  yakın yaşam Biyoloji öğrenci kongresi akıl karı yarışma Öğrenci Yurtları Sitesi YURTPARK.NET Chem Show Eurasia Özel Ders Su Haberleri