4. MakerÖğretmen Eğiticinin Eğitimi Sertifika Programı

Okullarınızda Maker hareketini başlatmak mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yok mu? Bir şeyler yapmaya başladınız ama daha fazlasına mı ihtiyacınız var? 4.sünü yapacağımız ETUSP Maker Öğretmen sertifika programı okullarında düşük bütçeli projeler gerçekleştirmek isteyen, ulusal-uluslarası yarışmalara katılmak isteyen öğretmenlerin ihtiyaçları dikkate alınarak organize ediliyor. Bu eğitimde kendi okulunda öğrencilerine bu eğitimi veren, ulusal uluslarası bir çok yarışmada derece almış eğitmenimizden bu süreçleri birlikte öğreneceğiz.

EĞİTİM İÇERİĞİ
Eğitim 4 bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Temel Elektroniğe Giriş yaparak temel elektronik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. ikinci bölümde Arduino programlama öğreneceğiz ve belirlediğimiz projeleri yapmaya başlayacağız. Üçüncü bölümde mekanik yapı ve 3D tasarım öğreneceğiz. Projeler için tasarladığınız mekanik aksam ve parçaların 3D yazıcıda çıkarmaya başlayacağız aynı zamanda elekronik ekipmanlarla montajını bu bölümde tamamlayacağız.

BU EĞİTİME KİMLER KATILMALI?
Bu eğitime her branştan öğretmen veya Maker eğitimi vermek isteyen herkes katılabilir. Eğitim için teknik bilgiye sahip olmanız veya öğretmen olmanız gerekmemektedir. Bu eğitimden amacımız her öğretmenin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini, okullarında maker hareketini başlatabileceğini ve öğrencilerine yarışmalarda rehberlik yapmasını sağlamaktır. Eğitim projelere yönelik yapılacağı için bazı öğretmenler basit bir proje yaparken diğer öğretmenler daha karmaşık projeler yapabilirler.

EĞİTİM PLANLANMASI
4 Eksen Robot kol yapımı, Engelden kaçan robot yapımı, Cep Telefonu kontrolü ile araba yapımı, Kendini dengeleyen robo yapımı, Mini sumo robot yapımı, Robot El yapımı, Çizgi izleyen robot yapımı, – Küçük bütçelerle büyük projeler yapılabilir mi?

Ardiuno Programlama – Ardiuno sınırlarını keşfedin, Robot yapımı.

Online Eğitimler, Robot yapımı ve temel elektronik bilgileri

Mekanik yapı ve Robot Yapımı ve Montaj. 3D tasarım ve Tasarım Editleme

Projelerin tamamlanması – Ulusal ve uluslararası yarışmalara proje hazırlama yöntemleri

EĞİTİM MODÜLLERİNİN İÇERİKLERİ
TEMEL ELEKTRONİĞE GİRİŞ
Amaç: Özellikle temel elektronik alt yapısına sahip olmayan öğretmenler için verilmesi gereken zorunlu bilgiler

Kazanım:

Arduino kart pin çıkışlarının tam anlamıyla kullanım amaçlarını öğrenir. Sensörler ve ek elemanlar arduino’ya nasıl bağlanmalıdır.

Deney tahtası(Breadboar) Kullanımı, Potansiyometre Kullanımı, Ultrasonik sensör nasıl bağlanır?, LCD Bağlantısı, İvme sensör Bağlantısı, RC Servo Motor Bilgisi ve Bağlantısı, DC Redüktörlü Motor kullanımı, L298N Bağlantısı, Step Motor Kullanımı, Direnç, kondansatör, diyot, buton ve anahtar kullanımı

ARDUINO PROGRAMLAMAYA GİRİŞ
Arduino programlama bilgisi olmayan katılımcılar için temel arduino programlama, ileri seviye arduino kart programlaması ve temel elektronik ekipmanlarının kullanımına giriş, Elektronik ekipmanlarla proje oluşturma.

Projeler

4 Eksen Robot kol yapımı,
Engelden kaçan robot yapımı,
Cep Telefonu kontrolü ile araba yapımı,
Kendini dengeleyen robot yapımı,
Mini sumo robot yapımı,
Robot El yapımı,
Çizgi izleyen robot yapımı
Ses takip robotu
Işık takip robotu
Yürüyen robot bob yapımı
MEKANİK YAPI & 3D TASARIM
Mekanik Tasarım Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar. Sketchup’a Giriş
3D tasarım araçları arayüzün anlatımı, 3D Tasarım araçları ile projelere yönelik çizime giriş, Ulusal ve Uluslararası yarışmalara yönelik robot tasarımları, 3D tasarımı yapılan modellerin 3D printer ile üretimi.

Mekanik ve Elektronik Montaj
Mekanik ve Elektronik öğretimi gerçekleştirildikten sonra yarışmalara yönelik, proje amaçlı robot yapımı ve yarıştırılması.

BAŞARIYA GİDEN YOLDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Ulusal ve Ulusalararası yarışmalarda derece almanın püf noktaları, Proje hazırlamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar, Projeyi öğretmenmi hazırlamalı öğrencimi. Öğretme ve öğrenci projenin neresinde ne kadar olması gerekir, Proje yapan ve proje kültürüne sahip öğrencilerin yüksek öğrenimlerinde kazanacağı artılar. Proje yapmanın meslek seçimindeki avantajları. Küçük bütçelerle büyük projeler hazırlayarak dereceye giden yol.

http://www.etusp.com/etusp-maker/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here